Tlenek węgla co roku zbiera śmiertelne żniwo, a temat ten wraca do mediów zawsze w sezonie grzewczym, choć do śmiertelnych zatruć dochodzi przez cały rok. Również w lecie. Głównym źródłem emisji są niesprawne piecyki gazowe podgrzewające wodę. Urządzenia, które przy stosowaniu kilku podstawowych zasad mogą być 100% bezpieczne.

Junkersy gazowe są obecnie bardzo zaawansowane technologicznie i przechodzą rygorystyczne testy jakościowe. Jednak wciąż dochodzi do tragedii, głównie z powodu błędu ludzkiego. Aby jej uniknąć, wystarczy stosować tylko kilka zasad.


1. Kupuj u autoryzowanych sprzedawców

Kupując urządzenia z drugiej ręki nigdy nie mamy pewności co do faktycznego stanu urządzenia. Nowy piecyk powinien zawierać specyfikację techniczną, atesty oraz być wyposażony w czujniki zabezpieczające przed zanikiem ciągu.

2. Gdzie kupuję tam montuję

Każdy sklep sprzedający piecyki gazowe oferuje również montaż. Daje to nam pewność, że urządzenie zostanie zamontowane zgodnie z wymogami sztuki. Poszukiwanie „ekipy montażowej” przez Internet może być ryzykowne. Każdy monter musi posiadać odpowiednie uprawnienia gazowe i legitymacją która to potwierdzi.

3. Instrukcja obsługi

Zanim zaczniesz użytkować, przeczytaj instrukcję obsługi. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze sprzedawcą. Na pewno wytłumaczy Ci wszelkie niejasności. Pamiętaj, że chodzi o Twoje bezpieczeństwo.

4. Serwis

Raz do roku konieczny jest serwisowy przegląd urządzenia. Powinien on obejmować:

– stan instalacji gazowej,
– badanie urządzeń przesyłowych,
– sprawdzenie wentylacji w pomieszczeniu,
– sprawdzenie kanału spalinowego.

Podobnie jak montaż, serwis musi wykonywać osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Również wszelkiego rodzaju przebudowy muszą być wykonywane przez takie osoby.

5. Wentylacja

Każde pomieszczenie, w którym wykorzystywany jest junkers, musi być odpowiednio wentylowane. Problem dotyczy szczególnie łazienek, które nie posiadają okien i są małymi pomieszczeniami. Czysta i drożna kratka wentylacyjna, otwór wentylacyjny w drzwiach do pomieszczenia i otwieranie drzwi do pomieszczenia na czas działania piecyka – to elementy na które zwraca uwagę wielu producentów tych urządzeń. Problem niewłaściwej wentylacji występuje szczególnie w domach użytkowanych przez osoby starsze. W ramach oszczędności, zatykają wszystkie otwory i szczeliny wentylacyjne, aby ograniczyć zużycie ciepła.

6. Zamontuj czujnik tlenku węgla

Nie jest to duży koszt (w granicach 100zł), a zdecydowanie zwiększa nasz poziom bezpieczeństwa. Poinformuje nas o nadmiernym stężeniu gazu w momencie, kiedy nie będzie to dla nas jeszcze groźne. Temat czujek szerzej poruszymy w przyszłości.

Tutaj nasz tekst dotyczący ogrzewania węglowego.