Łódź po raz kolejny okazała się hipsterem miast. Dzięki „oddolnej inicjatywie mieszkańców” złożono do Urzędu Miasta petycję, której celem jest likwidacja Straży Miejskiej. Wniosek spełnia prawne minimum, więc zapewne wejdzie pod obrady Rady Miasta. A tam znów rozpocznie się polityczna pyskówka pełna schizofrenicznych, wzajemnie wykluczających się argumentów. Temat przewija się z nużącą systematycznością, dlatego postanowiłem zagrać rolę adwokata diabła i skonfrontować się z najpopularniejszymi uwagami do Straży Miejskiej.

1) Powiela uprawnienia i obowiązki Policji

Oczywiście, że tak. W takim samym stopniu jak uprawnienia Policji powiela Straż Ochrony Kolei, Straż Rybacka i Straż Leśna. Natomiast nikt nie mówi o likwidacji tych jednostek. Straż Miejska ma za zadanie wspomagać działania Policji i ją odciążać. Ponadto, Straż Miejska jako organ samorządowy realizuje dodatkowe zadania zlecone przez samorząd.

2) Jest to formacja nieekonomiczna

Jest ona równie nieekonomiczna jak system transportu miejskiego albo urzędy miejskie. Straż Miejska nie ma być źródłem dochodów, a porządku społecznego.

3) Za dużo fotoradarów, za mało interwencji

Często Straży Miejskiej zarzuca się, że kładzie zbyt duży nacisk na fotoradary, względem innych zadań. Straż Miejska jest zależna od burmistrza/prezydenta, a co za tym idzie, jest różna w każdym mieście. Dla przykładu, we Wrocławiu, dosyć sporym mieście wojewódzkim, jest to 6 (słownie: sześć) trzy, z czego dwa są używane fotoradarów. We wspomnianej Łodzi są to 4 (słownie: cztery) fotoradary. Czy to faktycznie aż tak dużo? Warto dodać, że w obu miastach Straż Miejska informuje o umiejscowieniu radarów.

4) Jest źle wyszkolona

Przykro mi, ale muszę przyznać rację. Straż Miejska jest bardzo często niedostatecznie wyszkolona, a osoby pracujące w tej formacji źle przygotowane. Trudno się dziwić takiej sytuacji, skoro w większości miast stawka dla strażnika miejskiego wynosi najniższą krajową. W dodatku mieliśmy okazję kilkukrotnie oglądać kompromitujące video z udziałem strażników miejskich.

Chociaż moment, takich video z Policją było znacznie więcej. Dlaczego by też nie zlikwidować źle wyszkolonej Policji? To nie jest problem Straży Miejskiej. To problem wszystkich formacji mundurowych.

5) Dają same mandaty

Cytując klasyka – „srsly?”. Jeżeli popełniasz wykroczenie, to musisz być świadom tego, że możesz zostać ukarany. Jasne, możesz zostać pouczony, ale musisz też spodziewać się mandatu. Zupełnie inną kwestią są częste naciski polityczne. Tak jak to miało miejsce między innymi we Włocławku, gdzie premia strażnika miejskiego zależała od ilości mandatów, które wystawi. Jednak to nie jest tylko problem Straży Miejskiej. Tak samo to wygląda w innych formacjach mundurowych. Groteskę tej sytuacji obrazuje historia znajomego policjanta, który pod koniec miesiąca sam sobie wystawił mandat, aby wyrobić „plany sprzedażowe”. Inaczej mógłby nie uzyskać premii.

6) Straż Miejska nie pełni roli służebnej

Argument pojawiający się często wraz z poprzednim. Nie wiem skąd pomysł, że pełnienie roli służebnej polega na dawaniu pouczeń zamiast mandatów. Straż Miejska pełni rolę służebną, ale względem społeczeństwa. A my, naruszając prawo, godzimy w to społeczeństwo. Przekraczając prędkość, parkując w niedozwolonym miejscu albo przechodząc na czerwonym świetle.

7) Przekażmy pieniądze ze Straży Miejskiej do Policji

To nie jest tak, że za jednego strażnika miejskiego na ulicy dostaniemy jednego policjanta na ulicy. Pomijając już takie kwestie jak koszty wyszkolenia i stworzenia dodatkowych etatów. W przeciwieństwie do Straży Miejskiej, Policja podlega pod odpowiedniego ministra, a nie burmistrza/ prezydenta miasta. Jednostki samorządowe nie mają żadnego wpływu na działalność Policji. Nie mają również wpływu na pieniądze, które zostaną im przekazane. Mogą one równie dobrze zostać przeznaczone na benzynę do samochodów, jak i premię dla oficerów.

Myślę, że zamiast bezmyślnie hejtować Straż Miejską, warto poważnie się zastanowić nad tą formacją. Gdzie jest ona faktycznie potrzebna i w jakiej formie. Bo skoro policja municypalna działa w większości krajów zachodnich, to nie jest to regionalna fanaberia, tylko ważna instytucja.

 Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do naszego newslettera!


 

Warto przeczytać:

1. ABC narkotyków dla rodziców i pedagogów

2. Narzędzie do samoobrony część 3 – czego używać do samoobrony

3. Tabasco + oko = artykuł na stronie ;)

4.Jak rozpoznać przestępcę?