1 listopada. Tłumy ludzi, tłumy samochodów i tłumy… złodziei. Ale nie tylko oni stanowią dla nas zagrożenie. O wiele poważniejszym jesteśmy my sami. Poniżej 7 zasad jak bezpiecznie przetrwać 1 listopada.

1) Zabezpiecz mieszkanie

Wielu złodziei korzysta z tego, że całe rodziny wyjeżdżają do swoich bliskich i zostawiają opuszczone mieszkania. Na montaż odpowiednich drzwi antywłamaniowych jest już za późno, ale możemy wykorzystać wsparcie sąsiadów. Pamiętacie ile trwa ogołocenie dużego mieszkania? Często poniżej 10 minut. Poproś sąsiadów aby zerknęli pod Twoją nieobecność na mieszkanie. Uczul też ich na obce osoby, które będą kręcić się na Waszej klatce schodowej.

2) Chroń pieniądze, dokumenty i klucze

– Zabieraj ze sobą tylko tyle gotówki ile potrzebujesz, najlepiej w niskich nominałach.
– Wartościowe przedmioty noś w wewnętrznych kieszeniach kurtek.
– NIGDY nie noś portfela ani kluczy w reklamówkach.
– Jeżeli korzystasz z komunikacji miejskiej trzymaj torebkę/plecak zawsze przed sobą.
– Nigdy nie zostawiaj torebki/plecaka bez opieki na cmentarzu – złodzieje cały czas przeczesują cmentarze w poszukiwaniu takich okazji.

3) Uważaj na „cmentarny recykling”

„Cmentarny recykling” jest coroczną plagą. Złodzieje kradną z grobów naszych bliskich znicze, kwiaty, wieńce. Wynoszą to za mur cmentarza i sprzedają po „okazyjnych cenach”.

Dlatego:
a) podpisz markerem wszystkie przedmioty, które można ukraść z nagrobka – najlepiej pod liściem/na spodzie doniczki

b) uważaj na towar po „okazyjnych cenach” od przygodnych sprzedawców. Zawsze proś o paragon – jeżeli ktoś próbuje sprzedać Ci coś bez paragonu to poinformuj Policję. Jest duża szansa, że sprzedawane są towary z „drugiego obiegu”. W większości dużych miast Policja otwiera „ruchome komisariaty” gdzie można zgłaszać swoje podejrzenia.

4) Zapoznaj się ze zmianami w organizacji ruchu

W każdym większym mieście, w okolicy cmentarzy dochodzi do zmiany organizacji ruchu. Zapoznanie się z nimi oszczędzi nerwów nie tylko Tobie, ale też wszystkim innym uczestnikom ruchu. Jeżeli masz wątpliwości pytaj się o drogę policjantów/strażników miejskich/obsługę cmentarza. Lepiej 10 razy zapytać się o drogę niż raz wjechać w tłum ludzi idących na groby swoich bliskich.

bezpieczenstwo

5) Bądź widoczny

Jeżeli planujesz odwiedzić cmentarze po zmroku, zaopatrz swoje ubrania/torebki/plecaki w elementy odblaskowe. Dotyczy to szczególnie dzieci i osób starszych. Wielu kierowców po całym dniu bieganiu po cmentarzu i przebijania się przez korki będzie miało obniżoną koncentrację. Półmrok też nie sprzyja bezpieczeństwu. Daj sobie szansę aby być zauważonym na drodze.

6) Uważaj na swój samochód

Kradzieże samochodów to kolejny listopadowy „szlagier”. W tłumie nie tylko łatwiej jest ukraść nam kluczyki do samochodu (patrz pkt. 2) ale dostać się do samochodu. Przy takim „przemiale ludzi” trudno rozróżnić właściciela auta od osoby, która chce je nielegalnie przysposobić. Dlatego nie zostawiaj dokumentów w samochodzie i zawsze sprawdzaj auto czy jest zamknięte zanim pójdziesz na groby bliskich.

7) Pamiętaj kierowco – nie jesteś robotem tylko człowiekiem!

Cały dzień biegania po grobach bliskich, później rodzinny obiad, wsiadamy do auta i szybki powrót. Weź pod uwagę, że jesteś zmęczony i masz osłabioną koncentrację. Uważaj też na innych kierowców. Oni też są przemęczeni i chcą jak najszybciej wrócić do domu. Co roku, 1 listopada staje się świętem wielu kierowców i ich pasażerów.

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do newslettera!

[subscribe2]