O gazach pieprzowych słyszał chyba każdy. I jak to bywa z bardzo popularnymi tematami funkcjonuje więcej plotek i głupot, niż faktów. Gaz pieprzowy jest bardzo skutecznym środkiem samoobrony. Stosują go niemalże wszystkie służby oraz agencje ochrony. Jednak nie każdy wie jak wybrać gaz pieprzowy? Jest to broń typu non-lethal czyli nie powodująca śmierci ani trwałych obrażeń. Pozwala zachować dystans między napastnikiem, a ofiarą (nie ma tego komfortu w przypadku paralizatorów). Jest to również broń na tyle mała, że można ją posiadać zawsze przy sobie i wykorzystać w krytycznej chwili.

Taki „gaz” można kupić niemalże na każdym bazarze za parę złotych. Nad jakością takiego sprzętu spuszczę zasłonę milczenia. Jednak czym tak naprawdę jest gaz obezwładniający i jak go wybrać? W tym artykule przedstawię podstawowe informacje na ten temat, czyli czym jest gaz pieprzowy, jakie są jego rodzaje i jak wybrać odpowiedni. W kolejnym wpisie opisze jak należy efektywnie (a nie efektownie) używać tego rodzaju broni, co o gazach mówi polskie prawo i co zrobić gdy przypadkowo sami się urazimy takim urządzeniem. 🙂

Czym w ogóle jest gaz pieprzowy?

Jest to zamknięta w metalowej puszce, ściśnięta substancja czynna. Po naciśnięciu spustu dochodzi do rozprężenia gazu i wyrzutu środka aktywnego. Najczęściej jest to kapsaicyna alkalidowa (w skrócie OC), która odpowiada za wywołania obezwładniającego uczucia palenia i pieczenia. Jej skuteczność wynika z działania na receptory bólowe w skórze człowieka.

Podczas kontaktu ze śluzówką (usta, oczy, nos) wywołuje poza bólem łzawienie i ślinotok. Uniemożliwia to agresorowi skuteczne działanie i pozwala nam na przejęcie inicjatywy albo bezpieczne oddalenie się z miejsca zdarzenia. Przyjmuje się, że czas działania takich środków wynosi około 30 minut. Jednak jest to zależne od jakości gazu, stężenia środka drażniącego i tego czy osoby potraktowane gazem neutralizuje jego działanie (o neutralizacji napiszę parę słów następnym razem).

Siłę gazu pieprzowego mierzy się zawartością kapsaicyny w roztworze. Aby określić jej zawartość używa się skali Scoville’a (SHU). Określa ona ile razy należy rozcieńczyć daną substancję aby przestała wywoływać uczucie pieczenia. Dla porównania klasyczny sos Tabasco ma 2500-5000 SHU natomiast najpopularniejszy obecnie gaz FOX LABS posiada 5 300 000 w skali SHU. Także jak to się mówi „ma duży zapas mocy” 😉 Nie bez powodu jest on używany przez policjantów i żołnierzy w USA. 🙂

Bardzo ciekawy rodzaj gazu z zielonym barwnikiem

Do produkcji gazów obronnych wykorzystuje się również środki chemiczne CS (o-chlorobenzylideno malononitryl) i CN (chloroacetofenon). Są to gazy podrażniające błony śluzowe.

Wykorzystuje się je najczęściej do rozpędzania demonstracji przez policję. W przypadku działań związanych z samoobroną mają one niewielką skuteczność. Osoby zainteresowane szczegółami odsyłam tutaj.

Jakie są rodzaje gazów pieprzowych?

Rozróżnia się najczęściej trzy rodzaje gazów (za stroną http://miotaczegazowe.pl/):

 • STOŻEK MGŁY – strumień wyrzutowy jest natychmiast rozpraszany. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest to, że nie trzeba martwić się celowaniem w twarz napastnika. Minusem jest podatność na warunki atmosferyczne (wiatr, deszcz) oraz brak możliwości użycia tego typu miotacza w pomieszczeniu. Wybierając tego typu rozwiązanie pamiętaj, że jakość użytej mieszanki ma kolosalne znaczenie, ponieważ jest ona bardzo rozproszona.
 • STRUMIEŃ – mieszanka wyrzucana jest pod postacią strumienia. Można to porównać do strzelania z pistoletu na wodę. Zaletą jest mała wrażliwość na warunki atmosferyczne, większy zasięg niż w przypadku chmury oraz większy efekt dzięki koncentracji mieszanki na celu. Minusem jest fakt, że należy wycelować w twarz napastnika. Nie jest to jednak zbyt trudne gdyż miotacze tego typu są precyzyjne, a do uzyskania efektu wystarczy tylko minimalny kontakt z substancją drażniącą.
 • ŻEL (PIANA)– najnowocześniejsze rozwiązanie dostępne tylko w produktach najbardziej zaawansowanych. Miotacze tego typu działają tak jak w przypadku strumienia z tą różnicą jednak, że przy zetknięciu się z jakąkolwiek powierzchnią mieszanka przywiera do niej w postaci piany. Kolosalną zaletą jest to, że można się bronić w pomieszczeniach zamkniętych (brak chmury zwrotnej). Minusem jest oczywiście konieczność wycelowania w twarz napastnika.

  Różnica między strumieniem a stożkiem

  Różnica między strumieniem a stożkiem

Jak to jest ze skutecznością gazów?

Co do zasady są skuteczne. Mechanizm działania gazu sprawia że w 99% przynosi on pożądane efekty, nawet jeżeli dochodzi do starcia z (odpukać) osobą po spożyciu/zażyciu o obniżonym  progu bólu. Środki psychoaktywne nie powstrzymają reakcji fizjologicznych takich jak łzawienie i ślinotok. Daje nam to dodatkowe sekundy, aby oddalić się na z góry upatrzone pozycje bez uszczerbku dla naszego zdrowia. Warto pamiętać, że zawsze operujemy gazem w jakimś środowisku. Ogromny wpływ na działanie gazu i jego skuteczność będzie miało to czy działamy w pomieszczeniu (gaz staje się bronią obosieczną), czy w warunkach gdzie jesteśmy narażeni na wpływ wiatru i deszczu. Rodzaje strumienia i ich wpływ na działanie zostały opisane wyżej.

Poniżej filmik z testów gazu FOX 5.3. „Ofiary” były przygotowane na jego działanie i nie ma efektu „szoku”. Podczas użycia z zaskoczenia osoba potraktowana gazem odruchowo stara się go zetrzeć. Efekt jest taki, że wciera gaz w skórę i tylko zwiększa „doznania”. 🙂

YouTube Preview Image

W gazach dobrej jakości (np. FOX LABS, Sabre itd. ) stosuje się również barwniki UV które umożliwiają późniejszą identyfikację napastnika. Zasięg gazu pieprzowego (zależnie od pojemnika) może się wahać od 1 do 6 metrów. Zanim zaczniemy nosić ze sobą gaz warto się upewnić na jakim dystansie będzie efektywny aby później nie przeżyć bolesnego rozczarowania.

Należy pamiętać aby nie używać „bazarowych” gazów bo efekty będą takie jak na filmiku poniżej (od 0:25). Efekty działania takiego gazu mogą nie nastąpić w ogóle albo dopiero po paru sekundach. Co oznacza parę sekund w sytuacji konfliktowej nie muszę chyba nikomu tłumaczyć. 🙂

YouTube Preview Image

Czy gazy są bezpieczne dla zdrowia?

Kapsaicyna sama w sobie jest bezpieczna (oczywiście o ile nie podejdziemy do kogoś i nie użyjemy gazu w odległości 1cm od gałki ocznej), jednak jest ona tylko środkiem drażniącym. W gazach występują również rozpuszczalniki które umożliwiają rozpylenie gazu. Najczęściej wykorzystuje się do tego amoniak lub odpowiednio spreparowane substancje chemiczne. Owe rozpuszczalniki mogą czasami wywoływać podrażnienia oczu i dróg oddechowych, reakcje alergiczne skóry oraz problemy ze wzrokiem. Nie są to jednak częste przypadki i występują w produktach niższych jakościowo. Mimo takich sytuacji gaz pieprzowy wciąż uznaje się za najbezpieczniejszy środek do samoobrony.

Jak wybrać gaz?

 1. Nie oszczędzaj na nim. To tak jak oszczędzać na poduszkach powietrznych w samochodzie. Jeżeli raz zawiedzie to możesz nie mieć okazji, aby następnym razem zainwestować w coś skuteczniejszego
 2. Kupuj gazy sprawdzone i pewne. Najlepsze są takich producentów jak Fox Labs, Sabre albo Police Magnum. Na stronie www.gazpieprzowy.cba.pl/ są opisane produkty tych firm.
 3. Nie kupuj gazu pieprzowego na bazarze. To jest jak kupowanie pasztetu od przydrożnego sprzedawcy. Nigdy nie wiesz co znajdziesz w środku.
 4. Minimalna zawartość gazu to 50ml. Mniejsza pojemność nie zagwarantuje wystarczającej skuteczności w użyciu.
 5. Jeżeli sprzedawca zaproponuję Ci „broń gazową” to grzecznie podziękuj i wyjdź ze sklepu. Jest to zwykły gaz zamknięty w obudowie podobnej do pistoletu. Nie dość, że jego pojemność to najczęściej około 30ml (niewiele), to sam kształt broni utrudnia szybkie wyciągnięcie i niweluje efekt zaskoczenia. Poza tym, napastnik widząc w twoich rękach broń poczuje się dodatkowo zagrożony i nie będzie miał zahamowań, aby pozbawić Cię życia. Reasumując. ZAPOMNIJ O TAKICH USTROJSTWACH. Są one cholernie niebezpieczne.

Jako ciekawostka.

„Pierścionek gazowy”

Ostatnio na rynku pojawia się wiele gadżetów, jak na przykład pierścionek z gazem. Reklama dźwignią handlu, niestety mają one mało wspólnego ze skutecznością. Autor strony www.gazpieprzowy.cba.pl słusznie zauważa, że ilość gazu w czymś takim jest zbyt mała, aby zapewnić skuteczność działania. Ja sam jeszcze dodatkowo miałbym wątpliwości, co do skuteczności zabezpieczenia przed „przypadkowym użyciem” w przypadku takiego urządzenia.

W temacie:

1. ABC gazów pieprzowych – czyli wszystko co chciałeś wiedzieć gazach pieprzowych, a nie wiedziałeś gdzie zapytać cz.2

2. Komunikacja interpersonalna w służbach

3. ?łapać złodzieja? ? realizowanie misji edukacyjnej przez stację TVN

4. „NA ZIEMIĘ KURWA!! GLEBA BO CIĘ ZAJEBIĘ!!?” Jak się zachować gdy zostaniemy zakładnikami

5. Parę słów o bezpieczeństwie kobiet cz.2 – minimalizowanie zagrożenia nie tylko dla kobiet

Bibliografia + ciekawe strony:

1. www.gazpieprzowy.cba.pl
2. miotaczegazowe.pl
3. Blog na temat gazów obezwładniających
4. budo.net.pl