Idzie nowy rok szkolny/akademicki. Przychodzi czas na nowe znajomości i imprezy. A wiadomo. Jak imprezy to alkohol i „dobra zabawa”. Nie będę tutaj nikogo umoralniać bo od tego jest szkoła, rodzice i gdzieniegdzie kościół.

Chciałbym tutaj przedstawić trochę inną kwestię. Jak do tej tematyki podchodzi się w innych, „bardziej rozwiniętych” państwach. W Polsce przyjmuje się dwie drogi działania. Chowa głowę w piasek (problemu nie ma) albo próbuje nieudolnie ograniczać dostęp do alkoholu osobom <18 (co jest taką samą fikcją jak prohibicja na miękkie narkotyki).

YouTube Preview Image

Brakuje moim zdaniem trzeciej  drogi. Może pewnej „alkoholowej edukacji” (pewnie zaraz zostanę spalony na stosie za to określenie. Picie w Polsce to, o ironio, temat tabu).

Alkohol w naszym życiu był, jest i będzie. Nie sztuką jest zakazywać dostępu do alkoholu bo po przekroczeniu 18-lat każdy będzie miał do niego dostęp. Czy nie lepiej edukować jak należy obchodzić się z tą używką?

Uświadamiać, że nie liczy się tylko to z kim pijemy ale też co,gdzie i jak?

YouTube Preview Image

Umieściłem tutaj kilka ciekawych spotów które były puszczane w kinach oraz publicznej telewizji ” zachodnich” krajów. Bardzo żałuję, ale nie udało mi się umieścić spotu Niemieckiego Czerwonego Krzyża na temat postępowania z osobą pijaną do nieprzytomności. Jak tylko uda mi się gdzieś znaleźć to video natychmiast je umieszczę.

YouTube Preview Image

Stan „po spożyciu”  może skutkować nie tylko kacem (moralnym) ale jest zagrożeniem dla naszego życia i zdrowia. Pod wpływem alkoholu nie jesteśmy w stanie odpowiednio oceniać i reagować na zagrożenia – kradzieże, pobicia, gwałty.

Kiedy upijemy się w trupa i padniemy na plecach możemy zakrztusić się własnymi wymiocinami. Nasz organizm nie jest wstanie się bronić a cały syf z żołądka jest „wciągany” do płuc. W optymistycznej wersji śmierć następuje natychmiast przez zakrztuszenie. W pesymistycznej dochodzi do zachłystowego zapalenia płuc i śmierci w wyniku zakażenia i sepsy. Nie jest to takie rzadkie jak się wydaje.

YouTube Preview Image

Na zakończenie trzeba postawić smutne pytanie. Gdzie tutaj jest Polska? Smutne plakaty w „monopolach” na które nikt nie zwraca uwagi? A może pogadanki pani od religii o tym, że alkohol jest zły i niszczy wątrobę?

I kiedy ktoś zacznie uczyć polaków, jak należy rozmawiać z dziećmi o używkach i ich bezpieczeństwie?

Warto przeczytać:

1.Bileciki do kontroli ? czyli jako to w końcu jest z tymi uprawnieniami ?kanarów?

2.Jak wybrać kurs samoobrony dla kobiety?

3.Parę słów o bezpieczeństwie kobiet cz.2 ? minimalizowanie zagrożenia nie tylko dla kobiet

4.Uprawnienia ochrony na imprezie masowej czyli kiedy możemy ?zgarnać? grzywnę powyżej 2,000zł

5.Myślisz, że twój bagaż jest bezpieczny? ? Jak w 5 sekund włamać się do każdej walizki bez pozostawienia śladów