Mam przyjemność opublikować pierwszy gościnny wpis Kaprala. Rozpocznie on serię krótkich ale dających do myślenia wpisów o bezpieczeństwie osobistym. Autor zawodowo jest ochroniarzem. Prywatnie je steki, kolekcjonuje marne filmy akcji i łapie każdą okazję żeby poszerzyć swoje umiejętności 🙂 .
ŁS

Półtora roku temu zadzwonił do mnie znajomy z prośbą, żebym poradził coś jego znajomej rodzinie, która być może padła ofiarą oszusta. Do owego starszego państwa zgłosił się kuzyn z Kanady, który chciał pożyczyć większą sumę pieniędzy na inwestycje. Na szczęście rodzinka skontaktowała się z Kanadą – oczywiście kuzyn nie chciał niczego pożyczać. Starsi państwo mieli szczęście i na tyle oleju w głowie aby uniknąć utraty znacznej sumy pieniędzy.

W mediach non stop słyszy się o oszustwach „na wnuczka”. Scenariusz zawsze jest ten sam. Przykładowo wnuczek kontaktuje się z babcią telefonicznie, mówiąc że potrzebuje większej sumy: na samochód, szkołę, leki, inwestycje. Niestety z powodu natłoku własnych zajęć nie może kwoty – zawsze gotówki – odebrać osobiście. Wysyła za to znajomego, dobrego przyjaciela. Ostatnio dzielnicowy na moim osiedlu rozwieszał kartki z ostrzeżeniem, że miała miejsce seria oszustw z rekordową kwotą 120 tys PLN – sam liczyłem zera kilkukrotnie, nie dowierzając. Dzięki swojej łatwowierności, starsze osoby w ten sposób mogą stracić dorobek całego życia.

Jak do tego dochodzi?

Generalnie, oszuści wykorzystują nie tylko naiwność, ale skłonność ludzi starszych datą do trzymania gotówki w domu. Jest to nie tylko niebezpieczne w przypadku oszustwa ale i zwykłego włamania. Żaden oszust nie bierze do ręki książki telefonicznej i próbuje złapać ofiarę. Każde jego działanie jest poprzedzone rekonesansem. Ci złodzieje, nierzadko zmieniając miasta swojego działania, kręcą się wokół starszych osób w poszukiwaniu swoich informacji. Przydatne dla siebie rzeczy mogą usłyszeć nawet na poczcie, dlatego tak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo swoich danych osobowych. Często kierują się plotkami o bogatej emerytce, które potem skrupulatnie sprawdzają. Jak nie dać się naciąć? Co poradzić swoim dziadkom? Przede wszystkim, wpoić im nieufność do obcych.

„babciu, to ja wnuczek, poznajesz mnie”

Jeśli już dojdzie do feralnego telefonu z prośbą, natychmiast skontaktować się z rodziną i zweryfikować swoje informacje. Jeśli rodzina ich nie potwierdzi, natychmiast zawiadomić Policję o próbie oszustwa. Zazwyczaj spłoszeni oszuści uciekają i więcej się nie pojawią. Jedna rezolutna emerytka powiedziała oszustowi, żeby do niej oddzwonił.

Na umówione spotkanie ze znajomym przyszła też Policja – dzięki czemu udało się zatrzymać szajkę „wnuczków”, która na koncie miała już kilka udanych akcji. Jak wykryć rozpoznanie oszusta? Bardzo ciężko. Trzeba pamiętać, że przestępca nie ma na czole napisane „chce twoich pieniędzy”.

Oszuści to rodzaj sprytnych przestępców. Cechują się wysoką inteligencją praktyczną, często mają wykształcenie minimum średnie. Łatwo adaptują się do nowych środowisk i mają niezłe zdolności aktorskie. W społeczeństwie funkcjonują bez żadnych widocznych zaburzeń czy patologii. Dzięki temu mogą niezauważenie podejść do ofiary na tyle blisko aby przeprowadzić rekonesans. Pod nieobecność poszkodowanej osoby mogą zadzwonić do sąsiadki i podać się za kuriera aby zweryfikować swoje informacje lub wejść do bloku pod przykrywką roznosiciela ulotek i rozejrzeć się po terenie. Zresztą, te schematy działają w wielu innych przypadkach. Chciałbym więc przestrzec przed podejrzanymi obcymi ludźmi. Część przestępstw jest skrupulatnie planowanych ? oszuści jednak to nie postacie z filmów, popełniają błędy, czują się bezkarni i rozzuchwaleni. Jeśli w porę dostrzeżemy sygnały mówiące o tym, że coś jest nie w porządku należy reagować i wzmóc czujność.

Starsi ludzie są wyjątkowo ufni, często niedopasowani do obecnych realiów. Mimo iż trzymają praktycznie wszystkie informacje w formie fizycznej i tak łatwo się do nich dobrać. Metod wyłudzania danych osobowych i osobistych jest całe multum. W następnych wpisach postaram się przybliżyć kilka znanych metod, które jeśli nam nie zaszkodzą to wyjątkowo utrudnią życie.

Kapral

W temacie:
1. Gdy pieniądze same znikają nam z konta. Skimming – czym jest i jak się chronić
2. Okazja czyni złodzieja – błędy których możemy uniknąć
3. Proszę Pani, JA TEGO KREDYTU NIE BRAŁEM!! Czyli co zrobić gdy stracimy dokumenty