Wrocław jest znany z ogromnej ilości zabytków, niepowtarzalnego klimatu. Osoby mieszkające tutaj dłużej, wskazują jeszcze jeden wyróżniający element. Komunikacja miejska. Trudno znaleźć drugie miasto z tak dysfunkcyjną i nieprzemyślaną komunikacją miejską. Pół biedy, jeżeli chodzi tylko o opóźnienia albo brak przyjazdu tramwajów/autobusów. Zaczyna się poważniej, kiedy mówimy o bezpieczeństwie pasażerów. A do mniej lub bardziej poważnych wypadków dochodzi we Wrocławiu średnio raz na 2 tygodnie.

Koleżanka, która była kiedyś ofiarą takiego wypadku zwróciła mi uwagę na ciekawy temat. Jak bezpiecznie jeździć z wózkiem w komunikacji miejskiej? Temat wydawał się banalny. No bo co to za filozofia ustawić wózek w tramwaju/ autobusie? Jednak okazało się, że odpowiednie ustawienie ma kolosalny wpływ na bezpieczeństwo dziecka.

Temat został doskonale rozpracowany przez zespół z Poznańskiego MPK, Politechniki Poznańskiej i Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu. Przeprowadzili oni bardzo interesujące badania na temat tego, jak ułożenie wózka wpływa na bezpieczeństwo dziecka. Wykorzystano dwa rodzaje wózków. Standardowy „głęboki” i „spacerówkę” oraz fantomy dzieci z podłączonymi czujnikami. Co ważne, testy były prowadzone przy prędkościach 30-40km/h. Czyli nie są to jakieś kosmiczne przyśpieszenia.

Wózek głęboki tyłem do kierunku jazdy

Przy zablokowanych hamulcach, w momencie nagłego zahamowania (np. uderzenie) może dojść do przechylenia wózka. Nawet stojący rodzic wiele nie pomoże przy nagłym szarpnięciu. Skutki takiego zdarzenia mogą być tragiczne. Na główce manekina zarejestrowano przyśpieszenie 100x większe niż w przypadku innych ustawień. Podobne siły działają na dziecko przy upadku na twarde podłoże z wysokości 3 metrów. A takie zdarzenia mogą być śmiertelne. Szczególnie, ze względu na specyficzną budowę anatomiczną dziecka.

YouTube Preview Image

Wózek głęboki bokiem

Chyba jedno z najpopularniejszych ustawień wózka. Przynajmniej z moich Wrocławskich obserwacji. Bo i wygodniej wyjechać, i wygodniej usiąść z boku. Niestety, ze względu na rozstaw kół, wózek jest bardzo podatny na wszelkiego rodzaju wywrotki. Ponadto, badaniach zwrócono uwagę, że takie ustawienie wózka jest bardziej dokuczliwe dla dziecka. Kręgosłup lepiej reaguje na siły działające wzdłuż, niż poprzecznie.

YouTube Preview Image

Wózek głęboki przodem od kierunku jazdy

Siły działają najmocniej na przednie koła. Dochodzi do odciążenia tylnych kół (które powinny być zablokowane) i wózek może odjechać i uderzyć w najbliższą przeszkodę. Jednak z trzech wariantów ustawienia, ryzyko przewrócenia wózka jest najmniejsze. Ponadto, siły działające na dziecko były najmniej szkodliwe.

wózek głęboki przodem

Spacerówka przodem do kierunku jazdy

Środek ciężkości zostaje przesunięty na przednie, niezablokowane koła. Cały wózek przesuwa się do przodu i uderza w najbliższa przeszkodę. Dodatkowym zagrożeniem są tak zwane urazy typu „strzał z bicza”. Dochodzi od nich w momencie nagłego działania dużych sił na odcinek szyjny kręgosłupa. Do jeszcze poważniejszych obrażeń może dojść, w przypadku braku zablokowanych kół. Przyśpieszenie wózka w tym momencie jest porównywalne do hamowania samochodu z prędkości 100km/h do zera na dystansie 3 metrów. Nie trudno sobie wyobrazić, jak poważne obrażenia może to spowodować.

spacerówka przodem

Spacerówka bokiem od kierunku jazdy

Tak samo jak w przypadku głębokiego wózka. Nagłe hamowanie i tragedia gotowa.

YouTube Preview Image

Spacerówka tyłem do kierunku jazdy

Najbezpieczniejszy sposób na transport dziecka. Dziecko siedzące tyłem jest zabezpieczone przez oparcie wózka. Ponadto, większość spacerówek (tych dobrej jakości) jest wyposażona w zabezpieczenia dla dzieci.

spacerówka tyłem

 

Do zapamiętania!

1. Nie ustawiaj wózka bokiem! 

2. Głęboki wózek przodem do kierunku jazdy. Blokuj koła hamulcem!

3. Spacerówka tyłem do kierunku jazdy. Zablokuj koła hamulcem i zapnij szelki!

Podziel się tym wpisem ze znajomymi, nigdy nie wiesz kiedy taka wiedza może się komuś przydać.

link do badań

Warto przeczytać:

1. ABC narkotyków dla rodziców i pedagogów

2. 3 mity, 2 fakty i 1 poważny problem – rzecz o strzeżonych osiedlach

3. Bezpieczna podróż pociągiem?

4. ABC narkotyków dla rodziców i pedagogów

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do naszej subskrypcji