Miało być dzisiaj o interwencji Policji w Bytowie. Jednak uznałem, że to nie ma sensu. Cała sieć wymądrza się nad tym, co Policja powinna zrobić, a czego nie. Ani wartości, ani pożytku z tych dyskusji nie będzie. Zamiast spinać się w internetach, warto poświęcić 45 minut swojego czasu żeby nauczyć się czegoś, co  może kiedyś uratować Wam życie.

Na stronie wielokrotnie poruszaliśmy temat agresywnej osoby z bronią. Pisaliśmy o tym jak się zachować gdy zostaniemy zakładnikami, jak przeżyć strzelaninę. Umieściliśmy też analizę masakry podczas premiery Batmana w zeszłym roku.

Dzisiaj polecamy internetowy kurs opracowany przez FEMA – amerykańską instytucję zajmującą się zarządzaniem kryzysowym. Szkolenie dotyczy sytuacji typu „active shooter” czyli w dużym uproszczeniu zdarzenia, w którym osoba posiadająca broń chce zabić jak największą ilość osób. Mimo, że do takich zdarzeń dochodzi głównie w USA, to w Europie również się one zdarzają. Chociażby tragiczna wyspa Utoya lub napastnik w łódzkim biurze posła PiS.

Zdarzenie active shooter jest tym groźniejsze, że jego sprawcy zależy tylko na śmierci. Nie interesują go rozmowy, negocjacje lub osiągnięcie celów politycznych. Działa aby zabijać. W jak najkrótszym czasie, jak największą ilość osób. Ze względu na taki schemat działania, bardzo ważne jest prawidłowe zachowanie osób biorących udział w takim zdarzeniu. Zanim przyjedzie Policja i zabezpieczy teren minie przynajmniej 15-20 minut. W tym czasie ofiary są zdane tylko i wyłącznie na siebie. A jak dużo jest te 15-20 minut świadczy przykład z masakry w Virginia Tech, kiedy sprawca w ciągu 25 minut trafił 55 osoby, z czego 33 śmiertelnie.

Wspomniany kurs jest jednym z niewielu, który jest w pełni skierowany do pracowników cywilnych oraz osób odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa: zarządców i managerów.

Główne zagadnienia poruszane w trakcie kursu to:

1) Charakterystyka sytuacji „active shooter”

Na czym to polega, jaką motywację ma napastnik i jak działa.

2) Jak się zachować w trakcie takiej sytuacji

Opis znanej wszystkim wszystkim (mam nadzieję) zasady Run Hide Fight. Opisano też zasady współpracy ze służbami porządkowymi. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w takiej sytuacji, dla interweniującego policjanta każdy jest potencjalnym agresorem.

3) Przygotowanie

Jak się przygotować do takiego zdarzenia, co uwzględnić w planach reagowania kryzysowego? Szczególnie podobał mi się fragment o odpowiedzialności działu kadr za wychwytywanie niebezpiecznych osób.

4) Co później

Jak się zachować po wystąpieniu takiego zdarzenia. Potencjalne zagrożenia dla pracowników, wyciąganie wniosków. W tym dziale znajduje się również dużo linków dla osób które chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej.

Po zakończeniu kursu możemy wziąć udział w egzaminie sprawdzającym naszą wiedzę. Niestety, nawet jeżeli ukończymy go pozytywnie, to nie mamy możliwości uzyskania certyfikatu. Jest on dostępny tylko i wyłącznie dla obywateli USA.

Mimo braku papierka, którym można by się „polansować”, warto w takim szkoleniu wziąć udział. Ponieważ nikt inny (poza oczywiście nami. 😉 ) Wam takiej wiedzy nie przekaże.

Żeby rozpocząć kurs kliknij w poniższy obrazek.

ActiveShooterTraining

Ciekaw jestem Waszych wrażeń i opinii po jego ukończeniu. 🙂