Powoli opadają emocję po dyskusji na temat wydarzeń w USA. Największym problemem, który zauważyłem to fakt, że każdy mówił o czymś innym.

Głównymi zagadnieniami, które wyłowiłem z ogólnego chaosu to:

1. (De) legalizacja broni w USA

2. Istnienie „gun free zone” w USA

3. Posiadania broni a przestępczość

4. Legalizacja broni w Polsce

Czyli mamy tutaj cztery gigantyczne problemy a z każdego problemu można spokojnie napisać doktorat. Traktowanie ich, jako jedno zagadnienie jest błędem.

Jednym z głosów w dyskusji jest wypowiedź Mariusza Max-Kolonko na temat dostępu do broni. Nie będę się tutaj odnosić do wspominanych powyżej zagadnień a tylko wypowiedzi dziennikarza.

YouTube Preview Image

1. Spada ilość przestępstw z bronią w ręku – rośnie liczba sztuk broni w USA

Zacznę od cytatu:

Od prawie 20 lat przestępczość w Stanach Zjednoczonych spadała osiągając najniższy wskaźnik w 2010 roku. Jednak w okresie od 2010 do 2011 roku liczba napadów, w tym z bronią w ręku, wzrosła niemal o 22 procent. Odnotowano o 11 procent więcej przestępstw przeciwko mieniu, a liczba rabunków wzrosła o 14 procent – poinformowała Jennifer Truman z biura statystyk Departamentu Sprawiedliwości USA.

źródło

W ogólnym rozrachunku ilość zdarzeń jednak wzrosła. Wybiórcze podawanie takich danych, bez uwzględnienia kwestii socjo-ekonomicznych może prowadzić do błędnych wniosków.

W kolejnym wpisie przedstawię ekonomiczną teorię, jak ogromny wpływ na spadek przestępczości miała legalizacja aborcji. Nie ma to związku z moimi poglądami na ten temat, stanowi przykład jednej z teorii na ten temat którą warto wziąć pod uwagę.

2. Kilka danych na poparcie tej tezy

W obu przypadkach doszło do zakazania posiadania broni w społeczeństwie JUŻ uzbrojonym. Zakażmy posiadania broni w Jemenie i obserwujmy dalsze zdarzenia. Wniosek, jaki można wyciągnąć, to:

Sankcjonowanie broni w społeczeństwie już posiadającym broń jest nieefektywne.

Nic poza tym. Nawet w Australii, która miała jakiś pomysł na to (skupowanie broni) działania związane z delegalizacją broni trudno uznać za pełen sukces.

3. Przypadek z życia

„Historia z życia” jest częstym zabiegiem retorycznym. Dodatkowo jest tu wypowiedź dziecka, takie działanie ma zazwyczaj na celu pokazanie, że argument jest tak oczywisty, że nawet dziecko je rozumie.

Co do samego argumentu. Porównanie samochodu i pistoletu. Dochodzi tutaj do pewnej sprzeczności. Samochód służy do transportu, broń palna natomiast służy do strzelania. Także porównanie jest chybione.

Warto przeczytać:

1.Wyjścia ewakuacyjne na ?podwodnym stadionie?

2.Gestapo z jabłuszkiem czyli jak Apple broni swoich tajemnic handlowych

3.Prawda o ranach postrzałowych od broni palnej

4.FEB9 Bandage ? fińska myśl ratownicza

5.Bezpieczeństwo informacyjne Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ? FAIL !