Nigdy wcześniej nie było w naszych zasobach tekstu będącego relacją audycji radiowej, więc pora by się taki pojawił 🙂 .

24 lutego (wtorek) po przyjściu z pracy włączyłem sobie – dla odmiany – radiową Trójkę, gdyż od dłuższego już czasu by być na bieżąco i wiedzieć co się dzieje w terenie słucham Radia Gdańsk. Mile zaskoczony tym, że w „głównym paśmie” poleciał kawałek Pantery, a nie „coś grane przez ładnych chłopców w rurkach”, zostawiłem pokrętło radia już na tej stacji.

A wieczorem, po godzinie 21 pojawiło się coś naprawdę grubego. Audycja cyklicznego programu Klub Trójki Prąd – cichy strażnik współczesnej stabilności o możliwości wystąpienia na terenie Europy zjawiska blackoutu.

Rozległa awaria zasilania […]. Awarię taką definiuje się jako utratę napięcia w sieci elektroenergetycznej na znacznym obszarze. Każda awaria typu blackout ma inne przyczyny, ale można mówić o schemacie dochodzenia do blackoutu. W wyniku sekwencji kilku losowych zdarzeń (awarie sieciowe, wyłączenia elektrowni, ekstremalne warunki atmosferyczne) dochodzi do przekroczenia krytycznych wartości podstawowych parametrów technicznych pracy systemu (częstotliwość, napięcie), automatycznego odłączenia się od sieci elektrowni i utraty napięcia na całym obszarze objętym zakłóceniem.

Niniejsza tematyka powinna być więc mniej lub bardziej znana naszym czytelnikom, zwłaszcza tym mającym zacięcie do technik przetrwania i survivalu. Trójkowa audycja została podzielona na dwie części, w których gośćmi redaktora prowadzącego były – osobno – dwaj panowie.

Jako pierwszy wystąpił austriacki pisarz Marc Elsberg (właśc. Marcus Rafelsberger), prezentujący wydaną właśnie w Polsce powieść Blackout. Jej fabuła stała się pretekstem do rozwinięcia szerszej analizy zachowań społecznych i stanu, w którym nie było by energii elektrycznej. Oprócz związanych z taką sytuacją „oczywistych oczywistości” jak nie działające wodociągi oraz kanalizacja czy stacje benzynowe, pisarz poruszył problem, który w Polsce nie byłby (jeszcze) tak dotkliwy jak w Austrii czy Niemczech. Otóż w tych krajach, żywność z miejsc jej wytwarzania/przetwarzania do punktów dystrybucji jest dostarczana na tzw. czas. To znaczy, że magazyny z żywnością mają zapasy, które zostają z nich zabrane już po 6 godzinach. Elsberg przyznał, że sam ma w swoim domu zapasy żywności na dwa tygodnie, a całość podsumował sentencją brytyjskich służb specjalnych, że „od od anarchii dzielą nas 4 posiłki”.

cover-7040

Następnym gościem w audycji był ekspert ds. energetyki dr hab. Michał Wilczyński z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Przedstawił on techniczne aspekty tego czym jest blackout. Otóż w razie wystąpienia poważnej awarii w systemie elektroenergetycznym, po usunięciu jej skutków nie jest możliwe uruchomienie całości za pomocą „jednego przycisku”. Wynika to z faktu, że elektrownia (węglowa) nie może produkować energii jeśli nie ma odbiorców. Należy więc odłączyć generatory oraz wygasić kotły, których ponowne rozpalenie trwa kilka godzin.

I tu pojawiła się kwestia, która chcąc/nie chcąc zahacza o politykę: w oparciu o jakie źródło energii w Polsce powinno się wytwarzać prąd? Alternatywą dla „powolnych w uruchomieniu” elektrowni węglowych mogły by być elektrownie gazowe, dające się w razie „W” szybko włączyć do systemu. Przykładem na zastosowania takiej opcji może być tu spółka Orlen, budująca także do swoich potrzeb dwie elektrownie gazowe o mocy 1000 MW. Inne rozwiązanie wprowadzają się zaś w Niemczech, gdzie w związku z rezygnacją z energetyki jądrowej, stawia się na źródła rozproszone.

Temat blackoutu jest więc zagadnieniem bardzo interdyscyplinarnym, a zarazem bardzo na czasie. Nie tylko kwestie związane z survivalem czy socjologią mogą mieć wpływ na jego postrzeganie, ale też polityka. Europa, która „odchodzi” od wytwarzania energii elektrycznej z węgla, gdy tymczasem w Polsce – z oczywistych powodów – jest on nadal na topie. Połączmy to z dzisiejszą (26.02) informacją o opóźnieniach w budowie elektrowni jądrowej, które przesuwają plany jej powstania o 10 lat, i…

…ale to są już sprawy wykraczające poza zakres tematyczny naszego serwisu 😉 .

Kto chciałby posłuchać audycji, może skorzystać z podcastu Klubu Trójki i pobrać plik MP3 w sekcji Prąd – cichy strażnik współczesnej stabilności.

Nie chcesz przegapić kolejnego wpisu! Dopisz się do newslettera!

[subscribe2]

Źródła ilustracji:
Grupa wydawnicza Foksal
National Geographic —> także dodatkowe materiały