Już od dawna wiele firm planując swoje działania wykorzystuje doświadczenia wojskowych strategów. Pozycja ?Sztuka Wojny? Sun Tzu jest obowiązkową pozycją w bibloteczce każdego, szanującego się managera. Jednak wojskowe doświadczenia mają też przełożenie na inne strefy życia niż tylko działania militarne albo biznesowe. Właśnie przykład takich implikacji opisuje Kapral w swoim najnowszym tekście.
ŁeS


Niedawno pożyczyłem znajomemu jeden ze swoich ulubionych filmów. Heartbreake Ridge z Clintem Eastwoodem. Ten dosyć stary film z 1986 roku przeszedł moim zdaniem do klasyki kina wojennego z kilku powodów. To jeden z pierwszych filmów, które wyreżyserował Clint i zrobił to świetnie. Całość zrywa ze smętnymi rozliczeniami z wojną w Wietnamie i pokazuje, że amerykańskie morale i esprit de corps mają się świetnie. Film w wielu momentach gorzki, twardy jak sierżant musztry ale i pełny dumy dla Korpusu Amerykańskiej Piechoty Morskiej. W jednej scenie pada hasło przewodnie całych pokoleń marines: Improvise, Adapt, Overcome ? Improwizuj, Przystosuj się, Zwycięż. Clint Eastwood grający rolę Gunnery Sergeant Highway?a mówi „You?re Marines now. You improvise. You adapt. You overcome”. Ta maksyma tak bardzo zapadła mi w pamięć, że powiesiłem sobie ją wraz z emblematem Marines na ścianie.

Plakat filmu Heartbreake Ridge

Wracając jednak do rzeczywistości. Poniżej znajduje się filmik z youtube, który po raz pierwszy obejrzałem kilka lat temu. Niewiele sytuacji tak świetnie obrazuje powyższy slogan jak to nagranie.

YouTube Preview Image

Drugim przykładem, bardziej dramatycznym może być strzelanina w Virginia Tech w 2007 roku. Niestabilny psychicznie, uzbrojony po zęby student koreańskiego pochodzenia, Cho Sueng-Hui wdarł się na teren kampusu Uniwersytetu Stanu Virginia zabijając w niecałe 30 minut 32 osoby a następnie popełnił samobójstwo. Większość czytelników pewnie jedynie pobieżnie słyszało o tej strzelaninie, więc polecam przybliżyć sobie ten temat, wraz z innymi strzelaninami. Ciekawym faktem jest to, że na drugim piętrze budynku, w którym doszło do masakry, z pięciu sal wykładowych, w których były ofiary, jedna pozostała nienaruszona.

Studenci, którzy znaleźli się w tej klasie postanowili nie być ofiarami. W skrócie, improwizowali, przystosowali się i przezwyciężyli niesprzyjające okoliczności. Za pomocą ciężkiego biurka zablokowali drzwi wejściowe, w ten sposób że morderca mógł je lekko tylko uchylić. Kiedy studenci to spostrzegli, przycisnęli biurko ciężarem swoich ciał w kierunku drzwi, zatrzaskując je prosto w twarz sprawcy. Ten wystrzelił kilka strzałów na ślepo, po czym, zdając sobie sprawę , że nic nie wskóra ? przeszedł dalej, w poszukiwaniu łatwiejszych ofiar. Finał tej strzelaniny nie był tak szczęśliwy dla 32 ofiar śmiertelnych i 23 rannych, ale studenci tej jednej klasy wyszli bez szwanku.

Film nakręcony przez sprawcę masakry

Wracając do nagrania umieszczonego powyżej, widzimy identyczny przykład wprowadzenia w życie zasady improvise, adept, overcome. Nagrana została niezbyt ciekawa sytuacja zakładnicza. Sprawca, który napadł na bank, wziął kobietę jako zakładniczkę i zagroził jej nożem. Sytuacja wydawała się patowa wobec negocjatorów policyjnych a nawet sprowadzonego przez władze księdza. Stojący z boku policjant wykorzystał moment nieuwagi sprawcy i wparował w niego swoim ciałem, umożliwiając pozostałym funkcjonariuszom obezwładnienie go. Funkcjonariusz musiał improwizować ? użył środków, które były dostępne najszybciej i były najłatwiejsze w aplikacji. Dostosował swoje środki, czyli wykonał kopniak z wyskoku w odpowiednim czasie, kiedy sprawca miał odwróconą uwagę. Efektem było opanowanie sytuacji.

Improwizuj!

Zasada improwizacji jest prosta ? a im prostsza tym lepsza. Podczas zdarzenia, chociaż nie koniecznie, rozejrzyjmy się dookoła w poszukiwaniu przedmiotów mogących nam pomóc. Mogą być to zasłony stałe, uniemożliwiające potencjalnemu sprawcy oddanie strzałów w naszą stronę bądź potrącenie pojazdem. Jeśli znajdziemy się w podobnej sytuacji, jak na powyższym filmie, poszukajmy przedmiotów, które mogą posłużyć nam za broń ? a to będzie w zasadzie wszystko, co można unieść . Pomyślmy o tym jak taki przedmiot chwycić i w jaki sposób użyć go efektywnie.

Przykładowo, można wziąć miotłę, która niezbyt sprawdzi się jako narzędzie do uderzeń, ale świetnie nada się do pchnięć i stworzenia dystansu pomiędzy nami a sprawcą, który może być uzbrojony w nóż. Wtedy dystans jest naszym najlepszym sprzymierzeńcem. Za improwizowaną broń czy zasłonę może posłużyć biurko, stołek, kosz na śmieci, lampa czy cokolwiek będzie znajdować się pod ręką w danej chwili.

Dostosuj się!

Wielu funkcjonariuszy, ochroniarzy czy żołnierzy ćwiczy strzelanie tylko i wyłącznie z postawy stojącej. Jest to fatalny błąd w wyszkoleniu. Nie od dzisiaj wiadomo, że odpowiednie warunki szkoleniowe przekładają się na efekty w pracy. Zdarza się, że w prawdziwej walce wylądujemy na ziemi ? dla części ludzi walka się wtedy kończy, bo nie dość że nie potrafią się bronić w tej pozycji, to uważają że nie nadaje się ona do ataku. Nic bardziej mylnego. Parter jest taką samą skuteczną pozycją do ataku oraz obrony co postawa stojąca. Jeśli nie mamy dostępu do szkolenia ostrą amunicją w różnych postawach strzeleckich, ćwiczmy je na sucho. Wywracajmy się o różne przedmioty, wyciągajmy broń z kabury leżąc oraz będąc przygniecionym przez przeciwnika i oddawajmy suche strzały. Nauczmy się też trzymać gardę oraz stwarzać dystans za pomocą nóg w parterze. Wiele osób znajdując się na ziemi podczas walki instynktownie podejmuje próby aby wstać ? jest to również błąd. Tracimy wtedy czas oraz odsłaniamy się. Osoba przewrócona, powinna pozostać na ziemi, przygotować się do ataku oraz rozejrzeć się ? w momencie kiedy upadała, sytuacja mogła się zmienić diametralnie.

Walka w parterze to nie jedyny element dostosowania się. Powinniśmy umieć się bronić i atakować z każdej postawy ? klęczącej niskiej, klęczącej wysokiej, poruszając się, wykonując zwroty oraz w każdych innych niesprzyjających warunkach, czy to atmosferycznych czy niskiego oświetlenia. Jeśli mamy latarkę na wyposażeniu, przećwiczymy użycie jej w sytuacji taktycznej ? na przykład podczas wchodzenia do pomieszczenia, podczas przeszukania, sprawdzania tożsamości. Wypróbujmy również różne sposoby trzymania latarki i broni jednocześnie, oraz ćwiczmy tak długo, chociażby we własnym mieszkaniu, aż używanie oświetlenia taktycznego nie stanie się dla nas rzeczą naturalną.

Zwyciężaj!

Dwa powyższe przykłady zilustrowały bardzo ważny aspekt zwycięstwa ? wyczucie czasu. Kiedy sytuacja mogła się pogorszyć, studenci z Virginia Tech przycisnęli momentalnie biurko do drzwi a policjant idealnie wyczuł chwilę, w której zaatakował przestępcę. Najważniejszym czynnikiem, moim zdaniem, to nie odpuszczać.

YouTube Preview Image

Na powyższym filmiku widać dwóch policjantów i podejrzanego. W pewnym momencie podejrzany wyrywa się policjantowi i zaciekle atakuje funkcjonariuszy. Ci, mimo przewagi liczebnej oraz posiadania środków przymusu bezpośredniego nie byli w stanie zaradzić napadowi agresji. Funkcjonariusze nie rzucili się na sprawcę symultanicznie a kiedy użycie gazu nie odniosło skutku, nie zaatakowali podejrzanego za pomocą pałek teleskopowych, które mieli na wyposażeniu. Za to sprawca świetnie się przystosował ? wybrał odpowiedni moment, wykorzystał krzesło jako broń i w efekcie udało mu się prowadzić przez jakiś czas efektywna walkę z policjantami. Nie wiemy, jaki był dalszy ciąg sprawy. Facet został z pewnością obezwładniony przez pozostałych funkcjonariuszy, ale tych dwóch dostało lekcję do zapamiętania na całe życie. Zdecydowanie napierać na sprawcę a nie czekać 5 sekund na dalszy rozwój wydarzeń.

Z pewnością wielu z was ma pewne doświadczenia życiowe, które świetnie się wpisują w motto Improvise, Adapt, Overcome. Co chciałbym wszystkim doradzić a niektórym tylko przypomnieć, to nie wykonywanie bezmyślnych, rutynowych działań czy interwencji. Każdy pracownik sektora bezpieczeństwa powinien na służbie myśleć cały czas taktycznie ? obserwować otoczenie i rozróżniać przedmioty i zmienne, które mogą nam się przydać w obronie, kiedy sytuacja będzie tego wymagać.

Kapral

W temacie:

1. Nowy sposób okradania osób starszych ? ?na kuferek?

2.Jak chronić swoje mieszkanie przed włamaniem ? najczęściej popełniane błędy

3. Skąd się biorą nazwy operacji wojskowych?

4. Białoruskie sklepy po wybuchu w mińskim metrze

5. Security ? you?re doing it wrong. Trochę luźniej o bezpieczeństwie 🙂

Jeżeli chcesz być informowany o nowych wpisach pojawiających się na blogu, wpisz swój adres e-mail do subkrypcji po prawej stronie.