Tydzień temu przypomniałem w tym miejscu o bardzo ciekawym, TVN-owskim programie „łapać złodzieja”. Dwójka byłych kryminalistów pod okiem kamery dokonywała włamów na mieszkania i pokazywała jak złudne jest poczucie bezpieczeństwa. Zgodnie z obietnicą, dzisiaj przedstawiam małe kompendium błędów jakie były popełniane przez uczestników programu. Z czasem, na temat każdego z tych elementów pojawi się artykuł na blogu.

1. Okna

Podczas opuszczenia domu pozostawienie uchylonego okna. Wsunięcie łomu i otworzenie klamki w sąsiednim oknie zajmuje przeciętnie 3-4 sekundy. Innym błędem jest brak zamków zamontowanych w okiennej klamce. Takie urządzenie drastycznie zmniejsza szanse włamania. Montując okna warto zainwestować w droższe modele odporne na włamania albo już zamontowane okna okleić folią antywłamaniową. Taka folia bardzo poważnie utrudnia wybicie szyby i włamanie się do mieszkania.

2.Drzwi

Licząc na to, że zwykłe, drewniane drzwi stanowią dla przestępców poważniejszą przeszkodę możemy się gorzko rozczarować. O tym jak wybrać drzwi antywłamaniowe pisałem tutaj: mój dom moja twierdza – jak odróżnić drzwi antywłamaniowe od marketingowej ściemy

Nożyce do metalu

Nożyce do metalu

3. Kłódki

Bardzo niedoceniany element. Wszelkiego rodzaju wyjścia na dach, drzwi w piwnicy, furtki itd. powinny być zamykane na kłódki z atestami. Taka zwykła „chińska” kłódka dla odpowiednich nożyc stanowią taką samą barierę jak kawałek sznurka.

4. Prowokowanie złodzieja

Jak mówi stare przysłowie:”okazja czyni złodzieja”. Stosowanie folii antyrefleksyjnych albo zasłanianie rolet gdy nas nie ma utrudni złodziejowi rozeznanie wnętrza naszego domu i oceny stosunku ryzyka do potencjalnych zysków. Z podobnych powodów nie powinno się trzymać odsłoniętego roweru na balkonie. Po co kusić łatwym łupem?

5. Nieprawne systemy alarmowe

Systemy alarmowe to bardzo fajna sprawa, szkoda, że nie zawsze są używane w odpowiedni sposób. W jednym z odcinków programu alarm był zdezaktywowany ponieważ pod nieobecność właściciela po mieszkaniu biegał kot który aktywował czujniki ruchu.:)

6. Roznosiciele ulotek

Przykład zawieszki na ulotki

Przykład zawieszki na ulotki

Pod pretekstem roznoszenia ulotek można do blogu wpuścić osobę niepowołaną. Kupka ulotek pod drzwiami może stanowić dla złodzieja informację, że mieszkanie od dłuższego czasu jest puste i stanowi łatwy kąsek. Poza tym, nie wiem jak wam ale mi przeszkadza wszędzie porozrzucane papiery z cudownymi ofertami. Chyba najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest umieszczenie przy drzwiach wejściowych do bramy zawieszenia na ulotki. Wilk syty i owca cała. 🙂

7. Sąsiedzka ignorancja

Last but not least. A wręcz przeciwnie, to chyba jeden z najważniejszych elementów dla bezpieczeństwa naszego domu. Czujne oko sąsiada który zwróci uwagę na obcego kręcącego się po okolicy, sprzątnie ulotki sprzed naszych drzwi albo zadba o kwiatki w naszym domu. Pomoc sąsiedzka jest nieoceniona. Szkoda, że w Polsce wciąż króluje powszechny „tumiwisizm”.

Warto przeczytać:

1ABC gazów pieprzowych ? czyli wszystko co chciałeś wiedzieć gazach pieprzowych a nie wiedziałeś gdzie zapytać cz.1

2.Parę słów o bezpieczeństwie kobiet ? kobieta jako ofiara napaści

3?Kochanie, chyba odeszły mi wody.? Poród w warunkach nie całkiem szpitalnych

4.Siedem grzechów głównych ochrony. 1. Grzech systemowy

5.Jak wybrać kurs samoobrony dla kobiety?

6.Pecunia non olet ? jak nie stracić gotówki podczas podróży