Temat „ochrona danych osobowych” przez samorządy był opisywany już od początku istnienia strony. Po raz kolejny mamy do czynienia z ogromną lekkomyślnością. Urząd Miasta w Ostrowie Wielkopolskim umieścił na swojej stronie informacje które mogą być przydatne złodziejom oraz naciągaczom.

Pod ogłoszeniem o przetarg na wywóz śmieci umieszczono listę wszystkich ulic, numerów domów oraz… ilości zameldowanych osób! Pełna lista jest dostępna pod tym adresem. Wystarczy teraz tylko ściągnąć Excela, włączyć Google Street View i mamy doskonały materiał analityczny do selekcji potencjalnych miejsc „na włamy”. Żeby nie być gołosłownym poświęciłem na to około 10 minut i znalazłem co najmniej 12 mieszkań/domów „wartych zainteresowania”.

Zdaje sobie sprawę, że ilość osób zameldowanych nie musi oznaczać faktycznej liczby mieszkańców. Jednak stanowi bardzo przydatne narzędzie do zawężenia miejsc wartych obserwacji. A od tego już bardzo blisko do ustalenia faktycznej ilości mieszkańców.

Udostępnienie takich danych jest co najmniej nieodpowiedzialne. Szczególnie, że jest to organ który powinien pełnić funkcję służebną. Podkreślam, że nie doszło tu do złamania ustawy o ochronie danych osobowych. Jednak w mojej skromnej opinii doszło do naruszenia dobrego obyczaju i narażenia mieszkańców na spore nieprzyjemności.

Za informację dziękuję Adamowi.

Źródło medialne.

P.S: Do ekipy Kryzysowo.pl dołączyła nowa osoba, w poniedziałek będzie artykuł jej autorstwa na temat zespołu stresu post-traumatycznego. Warto przeczytać!

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do newslettera Kryzysowo.pl