70% rodziców czerwieni się, kiedy dziecko pyta „co mam między nogami?”; 80% rodziców mówi – „idź zapytaj mamy/taty”; 90% rodziców ma problem z rozmawianiem z dzieckiem o seksualności*. A ilu rodziców próbuje rozmawiać o zagrożeniach związanych z molestowaniem seksualnym? Niestety problem jest, i to poważny.

Szacuje się, że co piąte dziecko w Europie padło ofiarą molestowania seksualnego. Abstrakcyjna liczba? W każdej, 30 osobowej klasie 6 dzieci zostało skrzywdzonych. Problem istnieje, tylko jak chronić przed nim dzieci? Nigdy nam się nie uda odizolować dziecka od „złego świata”. Jedyne co możemy zrobić, to jak najlepiej je przygotować. Komuś, kto nigdy nie miał w swoim życiu „epizodu wychowawczego” trudno nawet sobie wyobrazić, jak trudne jest to zagadnienie.No bo tak. Kiedy zacząć z dzieckiem rozmawiać o seksualności, jak to robić i w ogóle jak można mówić o tak strasznych rzeczach jak molestowanie? W odpowiedzi na pierwsze pytanie. Jeżeli my nie zaczniemy tego robić w odpowiednim momencie, to dziecko rozpocznie swoją edukację zaraz po poznaniu podstaw składania literek i uzyskania dostępu do Internetu. Jak mawia moja Matula: „z dziećmi jest ten problem, że nikt nie dołącza do nich instrukcji obsługi”. W sytuacjach codziennych możemy często liczyć na instynkt rodzicielski. Niestety, tutaj nie. Widząc ten problem, fundacja Dzieci Niczyje uruchomiła fenomenalną kampanię społeczną „GADKI”. Jest ona skierowana zarówno do rodziców jak i do dzieci.

YouTube Preview Image

GADKI to akronim od:

G – gdy mówisz „nie”, to oznacza „nie”
A – alarmuj, gdy potrzebujesz pomocy
D – dobrze zrobisz, mówiąc o tajemnicach, które Cię niepokoją
K – koniecznie pamiętaj, że Twoje ciało należy do Ciebie
I – intymne części ciała są szczególnie chronione

Dla rodziców przeznaczono zestaw rad oraz przykładowych rozmów na „TE” tematy. Osobne materiały w postaci broszury oraz video przeznaczono dla dzieci. Na stronie projektu umieszczono również inne poradniki z zakresu seksualności dzieci. Myślę, że warto się z nimi zapoznać, ponieważ mam wrażenie, że ta tematyka wciąż jest traktowana jako wstydliwe tabu. Czas je przełamać. Całość można znaleźć na stronie projektu tutaj: gadki.fdn.pl.

Gorąco wspieram tą kampanię również z innego powodu. Mimo, że dotyczy ona zagrożeń związanych z molestowaniem, to ma znacznie szerszy (pozytywny) wpływ. Jeżeli mała Ania i Krzyś nauczą się rozpoznawać tego typu sytuacje i reagować, to za kilka lat Anna i Krzysztof będą świadome, że nikt nie ma prawa ich wykorzystywać ani poniżać. Będą również potrafili prawidłowo zinterpretować takie zachowania. A niestety, wciąż dużo osób ma z tym problem.

Więc przestańmy się czerwienić, i kiedy dziecko zada nam trudne pytanie stańmy na wysokości zdania.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa dzieci, możesz uzyskać pomoc pod numerem 800 100 100, albo pod adresem www.800100100.pl.

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do newslettera:


 

* Powyższe przykłady nie zostały poparte żadnymi badaniami. Z resztą, nawet gdybym jakieś znalazł to i tak bym im nie ufał. Ilu rodziców ma odwagę się przyznać, że brakuje im czasem wiedzy?

Warto przeczytać:
1. 10 powodów, aby ściszyć muzykę w słuchawkach
2. Idę na zakupy, czyli 5 lekcji udzielania pierwszej pomocy
3. Recenzja – „Zombie atakują! Zarządzanie ryzykiem po prostu”
4. Trudna relacja między zwierzętami a lotniskiem
5. Mariusz Trynkiewicz a zaufanie do Państwa