Upalne poniedziałkowe popołudnie. Wracasz spacerem przez centrum miasta po całym dniu pracy do domu. Nagle słyszysz ogłuszający huk i silny podmuch rzuca Cię na ziemię. Jesteś oszołomiony i nie masz pojęcia co się stało.

Zostałeś świadkiem wybuchu. Jak się teraz zachować?

1) Weź głęboki wdech i spróbuj się uspokoić

Uleganie panice, biegnięcie bez celu nie tylko Ci nie pomoże, ale może zaszkodzić Tobie i ludziom w Twoim otoczeniu.

2) Sprawdź swój stan

W wyniku szoku i ogromnej dawki adrenaliny możesz nie czuć bólu. Sprawdź czy masz wszystkie kończyny sprawne. Poruszaj palcami u rąk i stóp. Dotknij swojej głowy, twarzy i brzucha w poszukiwaniu śladów krwawienia.

3) Jeżeli nie możesz wstać

To jesteś prawdopodobnie w ciężkim stanie. Nie forsuj się. Pomoc niedługo przyjdzie, a Ty potrzebujesz każdej molekuły energii.

4) Jeśli możesz to wstań i rozejrzyj się

Jak duży był to wybuch, jak daleko był? Czy grozi Ci jakieś niebezpieczeństwo. Może budynek obok którego się znajdujesz został uszkodzony? A może z wywróconej cysterny wydobywa się dziwny, drażniący środek chemiczny?

wybuchy_na_mecie_maratonu_w_640x0_rozmiar-niestandardowy

5) Spróbuj wezwać służby

Zadzwoń na numer alarmowy. Jeżeli nie możesz się połączyć to nie ponawiaj próby. Łącza są z pewnością przeciążone a zdarzenie zostało w tym momencie już zauważone przez służby.

6) Udziel innym pierwszej pomocy

Jeżeli tylko masz wiedzę i możliwości to udziel pierwszej pomocy innym. W przypadku dużej ilości poszkodowanych musisz przeprowadzić segregację. Jeżeli mimo udrożnienia dróg oddechowych nie wyczuwasz oddechu, nie podejmuj resuscytacji. Tej osobie i tak już nie pomożesz, a wiele innych poszkodowanych może czekać na pomoc.

Skup się na tamowaniu silnych krwotoków. One są najczęstszą przyczyną zgonu w przypadku wybuchów. Jeżeli nie masz (a pewnie tak będzie) bandaży to wykorzystaj ubrania poszkodowanego.

7) Pomóż dzieciom

Na miejscu zdarzenia mogą być spanikowane dzieci bez opieki. Jeżeli tylko coś takiego zauważysz, natychmiast zaopiekuj się takim dzieckiem i przekaż je odpowiednim służbom.

8 ) Jeżeli możesz, zgłoś się na ochotnika do pomocy

Podejdź do przedstawiciela służb, spytaj się czy możesz jakoś pomóc. W wypadkach masowych (szczególnie na początku) ratownicy potrzebują każdej pary rąk.

9) ABSOLUTNIE ZAWSZE WYKONUJ POLECENIA SŁUŻB

To oni koordynują akcję, odpowiadają za bezpieczeństwo wszystkich poszkodowanych. Jeżeli policjant albo strażak karze Ci „wypie….” (w takich sytuacjach nie ma miejsca na uprzejmości), to rób to jak najszybciej.

10) Nie wymuszaj pomocy

Pierwszej pomocy udziela się jako ostatniej tym, którzy najgłośniej krzyczą. Dlatego, że mają oni jeszcze siłę krzyczeć.

Służby ratownicze na miejscu zdarzenia dokonują wspomnianego triage (czy. triaż). Segregują ofiary wybuchu według stopnia ich urazu i zgodnie z tym schematem ustalają kolejność udzielania pierwszej pomocy. Dlatego wymuszanie na ratowniku udzielania pierwszej pomocy tylko utrudni im pracę.

11) Jeżeli możesz informację o tym co się z Tobą dzieje umieść w mediach społecznościowych

Każdy będzie próbował się z Tobą skontaktować i sprawdzić czy nic Ci nie jest. W wyniku przeciążenia sieci nikomu się nie uda. Umieść informację o swoim stanie w mediach społecznościowych (Tweeter, Facebook, Google+, itd) żeby uspokoić swoich bliskich i odciążyć sieć.

12) Nie dotykaj luźno pozostawionych toreb i plecaków

Po wybuchu będzie porozrzucanych mnóstwo zniszczonych przedmiotów oraz toreb/plecaków/pakunków. Nie dotykaj ich, możliwe że wybuch był spowodowany zamachem terrorystycznym, a w takiej torbie znajduje się nie zdetonowany ładunek.

Chcesz być informowany o nowych artykułach? Dopisz się do subskrypcji