Pomysł na mały trolling edukacyjny, zaczerpnięty ze strony 9gag (jest to pierwowzór wszystkich polskich popłuczyn typu kwejk, repostuj i Bóg wie jeszcze co).

Żeby oduczyć kogoś zostawiania niewylogowanego komputera wystarczy nam około 30 sekund.

Klikamy prawy przycisk myszy -> utwórz skrót:

11

W oknie które się pojawi wpisujemy „Shutdown.exe -s -t 00”. Leniwi mogą zrobić ctrl + c i ctrl + v.

Zgodnie z sugestią od Bartka. Jeżeli obawiamy się, że ktoś utraci dane zamiast „-s” dać „-h”. Dzięki temu zahibernujemy a nie wyłączymy komputer.

21

I teraz dochodzimy przechodzimy do prawdziwej zabawy: nazywamy skrót. W moim przypadku jest to „Mój Komputer”, ale równie dobrze może być „Internet Explorer” (tak było w oryginale), „Moje Dokumenty” albo (dla co wredniejszych trolli) pliki typu „redtube torrent” albo „your porn login”. 😉

31

Klikamy zakończ i pokazuje nam się bezpłciowa ikona. Klikamy na niej prawy i właściwości. Następnie skrót i zmień ikonę.

41

Wybieramy ikonę, która będzie spójna z nazwą pliku.

51

Kiedy już wszystko będzie ok, wpasowujemy nasz „troll plik” w odpowiednie miejsce.

Pamiętaj! Wszystko musi być spójne ze sobą! Jeżeli skrót do Mój komputer będzie nagle w innym miejscu niż zwykle nasz trolling zostanie odkryty.

6

Wystarczy teraz, że biedna ofiara kliknie w odpowiedni plik i co…

wyłączanie

Tadam! Zamyka się system (sorry za jakość, ale nie mam pojęcia jak zrobić print screen wyłączającego się systemu ;).

Możemy swobodnie obserwować przerażony wyraz ofiary i następujące po sobie „O k…. „, „co do ch…” i wiele wiele innych.

Jako ciekawostka – jest to na tyle skuteczne, że sam się strollowałem. Wyszedłem na chwilę do kuchni, wróciłem i chciałem ściągnąć kilka danych z podłączonego pendrive. Niestety, kliknąłem nie ten „Mój komputer” który powinienem. 😉

Ze względu na to, że ma być to trolling edukacyjny, trollujący powinien oddalić się na bezpieczną odległość i poinformować ofiarę, że niebezpiecznie jest zostawić włączony komputer bez opieki.

Radzę powściągliwość w stosowaniu tej metody w większych korporacjach. Informatycy mogą zacząć do nas pałać szczerą i nieskrępowaną nienawiści jeżeli będą wzywani do takich głupot.

A helpdesk będzie wzywany jako pierwszy. 🙂

Polecam klasycznego karnego k… na pulpit albo wspomniany już kiedyś mail do wszystkich z biura (łącznie z przełożonymi) o treści:

Cześć, jestem Michał i wciąż nie wiem jak wylogować się ze swojego komputera.

Jako ciekawostka, pomysł na inny trolling edukacyjny, jednak nie tak widowiskowy i wymagający nieco więcej pracy.

Tyle na temat trollowania. W piątek uzupełnienie artykułu o TrueCrypt.