W dwóch poprzednich artykułach zastanawialiśmy się nad celowością posiadania oraz rodzajami gaśnic. W ostatniej części „gaśnicowej” trylogii omówimy dobór tych urządzeń do mieszkania i domu.

Mieszkanie – wybór gaśnicy pod kątem zagrożeń

Do mieszkania powinniśmy dobrać gaśnicę, która zabezpieczy nas przed zagrożeniami pożarowymi powstałymi przede wszystkim od:
– zwarć i przeciążeń w niesprawnej instalacji elektrycznej,
– zwarć i przeciążeń powstałych w uszkodzonych odbiornikach energii elektrycznej,
– przypadkowych zaprószeń ognia powstałych od np. papierosa,
– kumulacji ciepła i pojawienia się płomienia, w wyniku normalnego działania elektrycznych bądź gazowych urządzeń grzewczych lub kuchennych.

Jakie w związku z tym w mieszkaniu mogą się pojawić się pożary? Przede wszystkim ciał stałych – czyli z grupy A – takich jak meble, elementy wyposażenia, dywany, wykładziny, itp. I taką też gaśnicę – z oznaczeniem A – powinniśmy do naszego mieszkania kupić.

A co z gaśnicą/pożarami z grupy F? Gaśnice tego typu są przede wszystkim przeznaczone do miejsc, w których stosuje się duże ilości tłuszczów spożywczych, jak restauracje czy smażalnie. Kupowanie gaśnicy z nastawieniem na gaszenie tłuszczów, w przypadku mieszkania mija się więc z celem. Jednak z tej racji, że gaśnice służące do gaszenia pożarów z grupy F mogą też służyć do gaszenia pożarów z grupy A, gaśnica taka śmiało może znaleźć się na naszym wyposażeniu.

Współczesne mieszkania są wręcz naszpikowane elektroniką, która choć masowo produkowana (a przez to tania) to jakością przewyższa pierwsze, kolorowe telewizory lampowe, które potrafiły się zapalić. Jeżeli mamy w domu cenną dokumentację warto rozważyć specjalne gaśnice które nie zdewastują ich bardziej niż pożar. Rozwiązaniem może być tu gaśnica na środek czysty.

Jak więc wybrać gaśnicę do naszego mieszkania?

Wyboru możemy dokonać w oparciu o następujące kryteria:
– ilości posiadanych zasobów finansowych, jakie możemy przeznaczyć na zakup gaśnicy (gaśnic);
– miejsca w jakim zostanie ona (one) umieszczona,
– na jakie zagrożenia będziemy najbardziej narażeni w naszym mieszkaniu.

W oparciu o powyższe, opracowałem dla siebie następujące rozwiązanie, które składa się z:

1) gaśnicy proszkowej GP1x ABC – umieszczonej w przedpokoju – do tzw. pierwszego użycia.

2) dwóch sprayów gaśniczych znajdujących się w kuchni oraz w moim pokoju, wypełnionym po brzegi urządzeniami elektronicznymi oraz elektrycznymi.

100_8930 kopia

Dodatkową opcją, której zrealizowanie zostało na razie wstrzymane, to zakup gaśnicy pianowej GWG-2x ABF. Mogłaby ona zabezpieczać kuchnię oraz miejsca/ rzeczy wrażliwe na zniszczenie czy zabrudzenie.

Nie są to więc gaśnice o dużej pojemności i długim czasie działania, a ich wybór stanowi pewną formę kompromisu pomiędzy dostępnymi środkami finansowymi, możliwym do wygospodarowania miejscem do ich przechowywania oraz oceną wystąpienia potencjalnych zagrożeń. Stanowią jednak podstawowe i realne środki zapewniające bezpieczeństwo, jakim ma być opcja natychmiastowego zduszenia ognia i niedopuszczenie do jego rozprzestrzenienia się.

100_8929 kopia

Budynek jednorodzinny – wybór gaśnicy pod kątem zagrożeń

W przypadku budynku jednorodzinnego zastosowanie będzie mieć to co napisałem powyżej. Pojawiają się jednak też nowe zagrożenia pożarowe związane z:
– systemem ogrzewania budynku, jak np. możliwość zapalenia się sadzy we wkładzie kominowym bądź samego składu opału,
– garażem i znajdującym się w nim samochodzie,
– warsztatem, pomieszczeniami gospodarczymi, itp.

W przypadku pomieszczeń mieszkalnych, dobrą opcją będzie więc umieszczenie w nich 1-2 kg gaśnic proszkowych czy sprayów gaśniczych. Natomiast garaż, zwłaszcza jeśli pełni on też rolę domowego warsztatu/ składu materiałów gospodarczych powinien być obowiązkowo wyposażony gaśnicę o większych gabarytach, koniecznie z możliwością gaszenia pożarów z grup B i C. Opcją może być np. gaśnica proszkowa GP4x ABC lub gaśnica śniegowa GS5x.

Z uwagi na zagrożenie pożarowe związane z systemem grzewczym budynku, warto mieć w pomieszczeniu w którym znajduje się piec (i z reguły skład opału) gaśnicę o większej od pozostałych pojemności.

Gdzie kupić gaśnicę?

Jeśli gaśnica ma nam służyć przez dłuższy okres czasu jako sprzęt wielokrotnego użytku, to nie może być to tania „chińska” jednorazówka, nie wiadomo co zawierająca. W linkach zamieszczonych powyżej znalazły się produkty z firm Ogniochron, Boxmet oraz Pliszka. To firmy mające wyrobioną renomę w środowisku pożarowym. Zakupu gaśnic możemy dokonać w sklepie ze sprzętem pożarniczym czy w – jeśli taki w naszej okolicy namierzymy – punkcie serwisowym gaśnic, oferującym z reguły również sprzęt p-pożarowy.

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do newslettera!

[subscribe2]

Linki:
KZWM Ogniochron – producent gaśnic
Boxmet – producent gaśnic
Pliszka – inżyniering przeciwpożarowy

Vault Boy w ogniu