Chcąc odpowiedzieć na tak postawione pytanie należy skoncentrować się na słowie samoobrona i dokładnie zrozumieć jego znaczenie. Samoobrona to szereg zachowań i umiejętności pozwalających na uniknięcie zagrożenia, opanowaniu stresu i w sytuacjach zaskoczenia umiejętnego zastosowania technik siłowych pozwalających na rozwiązanie sytuacji z jak najmniejszym ryzykiem dla broniącej się Kobiety.

Z powyższej definicji widzimy, że nasze bezpieczeństwo to zespół zachowań, które stosujemy przed, w trakcie oraz po ataku. Kolejne pytanie, które powinno się pojawić w głowie każdej Pani to: co właściwie chcę osiągnąć uczęszczając na zajęcia z samoobrony?

Czy ma to być regularny trening wpływający na poprawę zdrowia, wyregulowanie wagi ciała i poprawie ogólnego samopoczucia, bo sport to zdrowie? Inna forma aerobiku, w której przy okazji nauczę się technik walki wręcz? Czy tez zależy mi, aby nauczyć się reagować na zagrożenie i nabyć umiejętności odpowiedniego zachowania?

Jeżeli zależy Wam drogie Panie na takich właśnie umiejętnościach samoobrony a nie tylko treningu sportowym, (którego wartości w samoobronie nie neguje w żadnym wypadku) należy dokładnie przeszukać i wypytać instruktorów prowadzących zajęcia z samoobrony i zwrócić uwagę na następujące zagadnienia:

Specjalista od samoobrony kobiet.

1. Jaki system, szkołę walki reprezentuje dany instruktor? ? tutaj poleciałbym jak najbardziej szkoły oparte na różnego rodzaju combatach, jak system KAPAP. Combat jest ogólnym pojęciem oznaczającym system walki realnej a nie sportowej.

2. Czy grupa jest typowo kobieca czy mieszana? ? powinna być to grupa kobieca, w grupie mieszanej najczęstszym błędem jest uczenie walki kontaktowej dla wszystkich uczestników szkolenia tak samo. W samoobronie kobiet powinno być inne podejście ? występują inne zagrożenia i inne rodzaje ataków.

3. Czy w ramach zajęć instruktor koncentruje się tylko na technice i rozwiązaniach siłowych? – samoobrona kobiet zaczyna się w momencie wyjścia z domu, należy wiedzieć jak się zachować jak ubrać i postępować aby nie być ofiarą. Trening technik walki wręcz i technik siłowych jest bardzo istotny, ale także jest ostatnim i ostatecznym rozwiązaniem, do którego staramy się nie dopuścić poprzez odpowiednie zachowanie i nawyki.

4. Czy w programie szkolenia są nauczane techniki asertywnego prowadzenia rozmowy, radzenia sobie ze stresem?

5. Czy w programie kursu jest możliwość wyjścia z treningiem poza salę treningową? ?trening na sali jest komfortowy, trening przy samochodzie na parkingu podziemnym, w windzie daje obraz prawdziwego zagrożenia w którym kobieta może się znaleźć.

Kopnięcie w krocze to banał tylko na obrazku.

Kopnięcie w krocze to banał tylko na obrazku.

6. Czy podczas zajęć instruktor jest sam czy też ma do pomocy asystentów? ? kobiety podczas treningu odpowiednich zachowań, walki wręcz musza być atakowane przez mężczyzn bo taki najczęściej będzie scenariusz (rzadziej się zdarza że kobieta atakuje kobietę) dlatego też w zajęciach z samoobrony kobiet muszą brać udział mężczyźni grający przez całe zajęcia role agresorów których można obijać, negocjować, bronić się przed nimi.

Powyższe 6 punktów można oczywiście jeszcze bardziej uszczegółowić chcąc być pewnym, że instruktor nauczający samoobrony kobiety wie jak to robić w sposób prawidłowy. Można sprawdzić, jakich technik naucza. Niestety dalsze obserwacja i ocena może być dokonana tylko przez osoby doświadczone i obyte w takich zajęciach. Mam jednak nadzieje jednak, że sprawdzenie instruktora, według powyższych wskazówek pozwoli wybrać każdej Kobiecie taki kurs, w którym zajęcia będą prowadzone profesjonalnie a przekazana wiedza jak najbardziej rzetelna.

Pamiętajmy, że kurs samoobrony dla kobiet to nie jest zwykły kurs samoobrony. Na zajęciach boksu, krav maga czy innych nigdy nie będą poruszane aspekty obrony kobiet, chyba że instruktor tak zadecyduje, ale 90% jego kursantów to mężczyźni, którzy chcą nauczyć się walki a nie samoobrony kobiet.

Jeśli jakaś pani chce zadbać o swoje bezpieczeństwo, najlepiej zacząć właśnie od starannie wybranego kursu samoobrony z wykwalifikowanymi instruktorami. Dopiero potem można przejść do zwykłych treningów.

Taka droga pozwoli nam zdobyć podstawową wiedzę o mechanizmach ataku na kobiety. Potem zdobytą wiedzę na kursie możemy dostosowywać do swoich potrzeb na treningach zwykłej samoobrony. Warto zakupić sobie również jakąś pozycję książkową traktującą o samoobronie dla kobiet lub bezpieczeństwie osobistym. Plusem takich pozycji jest to, że są one bardzo często pisane przez kobiety dla kobiet. Książa może nie być najlepsza, ale zawsze wyciągniemy z niej kilkadziesiąt procent cennych dla nas wskazówek oraz rzeczy, z których istnienia wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy.

Warto również zwrócić uwagę na samą osobę instruktora. Jakie ma doświadczenie, jakie ma uprawnienia, jakie są jego specjalizacje, czy ma dobrą opinię?

Jedna z tych technik, która jest nam absolutnie zbędna.

Jedna z tych technik, która jest nam absolutnie zbędna.

Osobiście, kiedy w sztukach walki i samoobronie widzę instruktorów ?strzelania, czarnej taktyki oraz boksu z tygrysami syberyjskimi? to zaczynam wątpić w ich zdrowy rozsądek. Zwykli ludzie nie potrzebują technik izraelskich komandosów ani instruktorów, którzy w dzieciństwie takimi komandosami bardzo chcieliby być.

Potrzeba tutaj rozsądnego instruktora z dobrym doświadczeniem oraz realnych i wyważonych technik.

Ostatnią ważną rzeczą, na którą chciałbym zwrócić uwagę to aspekty prawne. Nie możemy po prostu skatować napastnika cegłówką. Instruktor na zajęciach powinien wyjaśnić zasady ustawy o obronie koniecznej oraz stanie wyższej konieczności. Musimy wiedzieć, kiedy nasza obrona spełnia warunki prawnej obrony koniecznej oraz wiedzieć co grozi nam za jej przekroczenie.

Za pomoc w pisaniu artykułu serdecznie dziękuję Bogusławowi Dawcowi, instruktorowi KAPAP (www.safe-zone.eu) oraz znawcy tematu.

Kapral

W temacie:

1. ABC gazów pieprzowych ? czyli wszystko co chciałeś wiedzieć gazach pieprzowych a nie wiedziałeś gdzie zapytać cz.1

2. Parę słów o bezpieczeństwie kobiet ? kobieta jako ofiara napaści

3. Okazja czyni złodzieja ? błędy których możemy uniknąć

4.Don?t drive when you are sleepy..

5.Uprawnienia ochrony na imprezie masowej czyli kiedy możemy ?zgarnać? grzywnę powyżej 2,000zł