Nieśmiertelnik jest kawałkiem blaszki zawieszonym na szyi z wytłoczonymi danymi osoby która go nosi. Jego zadaniem było umożliwienie identyfikacji żołnierza, który zginął bądź został ciężko ranny. Najczęściej danymi, które były zawarte na takiej tabliczce to:

– imię i nazwisko
– nr żołnierza
– rodzaj jednostki
– grupa krwi
– wyznanie (w razie pogrzebu)

Ostatnimi czasy nieśmiertelniki coraz częściej przechodzą ze strefy militarnej do cywilnej. Zaczynają być traktowane jako zwykły element ozdobny. Wiele osób chcąc zachować „militarny” i „użytkowy” charakter nieśmiertelnika, umieszcza na nim swoje dane osobowe w nadziei, że mogą przydać się służbom ratowniczym. Jest to działanie często nie tylko bezcelowe (dane osobowe pacjenta to ostatnia rzecz o jaką martwią się jednostki ratownicze w chwili udzielania pomocy), ale może być wręcz szkodliwe. Nie raz, nie dwa spotkałem się z osobami, które umieszczały na swoim nieśmiertelniku takie dane jak:

– imię i nazwisko
– adres
– pesel
– grupa krwi

Brakowało mi w tym zestawieniu jeszcze tylko numeru PIN do ich karty kredytowej. W przypadku zgubienia/kradzieży takiego nieśmiertelnika, nasze prywatne dane mogą dostać się do „czarnorynkowego” obiegu i być wykorzystane chociażby w produkcji sfałszowanych dowodów osobistych.

Umieszczanie grupy krwi też nie ma sensu (poza wartością estetyczną), ponieważ żaden lekarz nie poda krwi bez dokonania wcześniejszej krzyżówki. Równie bezwartościowe są wszelkiego rodzaju karty informacyjne wydawane przez ośrodki krwiodawstwa. Przed dokonaniem jakiejkolwiek transfuzji musi zostać przeprowadzone krzyżowanie krwi, aby ustalić właściwą grupę.

Znacznie bardziej pomożemy służbom, gdy umieścimy na nieśmiertelniku numer ICE (in case emergency). Jest to numer telefonu do osoby, z którą należy się skontaktować w razie wypadku. Sam noszę taki nieśmiertelnik, na którym jest wybita informacja:

Łukasz Stępień

Nr  ICE

507 – ………….

502 – ………….

Dobrze aby umieścić przynajmniej dwa numery do dwóch różnych osób. Posiadanie przy sobie takiego numeru (czy to wybitego na nieśmiertelniku czy jako odpowiednia karta w portfelu), pozwala na szybkie ustalenie naszej tożsamości oraz poinformowanie rodziny gdybyśmy brali udział w jakimś nieszczęśliwym zdarzeniu.

Podobnie można umieścić  informację na temat niektórych chorób, takich jak cukrzyca albo padaczka (mimo że najczęściej takie osoby noszą specjalne bransoletki).

Warto przeczytać:

1. KrewKart – pomiędzy legislacyjną teorią a medyczną praktyką

2. When the shit hits the fan – koncepcja nowoczesnego survivalu

3. Bardzo dobre wieści – broniącym prawa przysługuje ochrona funkcjonariusza publicznego

4. ABC gazów pieprzowych – czyli wszystko co chciałeś wiedzieć gazach pieprzowych a nie wiedziałeś gdzie zapytać cz.1

5. Jak chronić swoje mieszkanie przed włamaniem – najczęściej popełniane błędy