Na temat telewizji przemysłowej (CCTV, ang. Closed Circuit TeleVision) narosło strasznie dużo mitów. Jednym z efektów totalnego niezrozumienia jest poniższy mem, który rozszedł się po branżowych stronach. Czas więc odpowiedzieć na pytanie:

Dlaczego kamera w smartfonie robi tak doskonałe zdjęcia w jakości HD, a nagranie z ogromnej kamery przemysłowa przypomina kasety grozy z The Ring?

12003280_866835050031719_6692186935696474891_n

Odpowiedź jest banalnie prosta. Screen z kamery monitoringu został zrobiony na sprzęcie poprzedniej generacji. Równie dobrze moglibyśmy się zastanawiać dlaczego Orient Ekspress w 1883 docierał z Paryża do Konstyntopola w 67 godzin, a dzisiaj ta sama odległość może być pokonana w 3 godziny 25 minut. Dokładnie taki sam przeskok technologiczny jest pomiędzy pierwszymi kamerami przemysłowymi z 1942, a dzisiejszymi kamerami IP.

Zdjęcie z mema wykonane jest w latach 80′ lub 90′ XX wieku. Kamery były wówczas dużo gorszej jakości. Co więcej omawiane zdjęcie jest nie tylko wykonane w starej technologi, ale prawdopodobnie (nie mówię, że na 100%, bo nie mam możliwości zbadania infrastruktury), gdzieś jest jeszcze problem czy to z rejestratorem czy okablowaniem – świadczą o tym poziome pasy biegnące przez nagranie. 

Jeśli już wiemy dlaczego mem można wyrzucić do kosza, zapraszam do obiektywnego porównania możliwości współczesnego smartphona i współczesnej kamery monitoringu. Co potrafi przeciętny smartphone w naszej kieszeni każdy wie. A co potrafią współczesne kamery CCTV?

YouTube Preview Image

Podpowiem, że tutaj macie pokaz co kamera potrafi, ale czy taka funkcjonalność jest przydatna? Absolutnie nie. W tej scenie mamy słoneczną pogodę w samo południe. Dlatego obserwacja obiektu jest możliwa z odległości 1 mili. Czy gdyby padało, była mgła, jakość obrazu byłaby taka sama? Nie bardzo, zoom w takich kamerach nie jest rzeczą  najistotniejszą. Sami widzieliście też wibracje jak przekładają się na czytelność obrazu, nie chce myśleć, ile widzielibyśmy gdyby w porcie był sztorm.

No ale idąc dalej. Jedna kamera 360st. może nam zapewnić monitoring sklepu o średniej powierzchni. Jeżeli do tego dodamy odpowiednie oprogramowanie, mamy w pełni funkcjonalną kamerę. 

YouTube Preview Image

W większości nowoczesnych kamer, stosuje się również specjalne, odporne obudowy. Daje na to odporność nie tylko na warunki atmosferyczne ale również krewkich kibiców.

YouTube Preview Image

Istnieją nawet kamery przygotowane specjalnie do więzień i zakładów psychiatrycznych. Po umieszczeniu jej w rogu,  pacjent czy więzień nie jest w stanie się na niej uwiesić, a również uderzanie pryczą nie jest jej straszne. Co zostało przetestowane przez pracowników jednego z polskich zakładów karnych.
ProductPhoto_Web_all_1663221515

Co więcej, taka kamera może transmitować głos w obie strony i działać w kompletnej ciemności. 

Na „deser” coś, czego nie potrafią póki co żadne smartfony. Wszystkoodporna kamera termowizyjna. Stosowana w kopalniach i platformach wiertniczych. Od 00:24

YouTube Preview Image

W chwili obecnej, możliwości konfiguracji CCTV są niemalże nieograniczone. Wszystko jest tylko kwestią potrzeb inwestora. Większość kamer dostępnych na rynku potrafi za pomocą algorytmów rozpoznać tablice rejestracyjną, wykryć naruszenie obszaru, dołożenie obiektu, zabranie obiektu, zliczanie obiektów… możliwości jest sporo, a ograniczenia w tej chwili są głównie w naszym portfelu. Dlatego jeżeli gdzieś są stosowane kamery o jakości jak z mema, to jest to tylko decyzja inwestora i nie ma nic wspólnego z technologicznymi ograniczeniami.

PS. Nie jest bajką to, że jest możliwość zgrania kamery z sygnalizacją świetlną i automatycznego wysyłania zdjęć do patrolu policji tych którzy przechodzą na czerwonym świetle. W zasadzie kwestia kilku kamer, odpowiedniego ich podłączenia i patrol ze smartphonem czy tabletem.

Za merytoryczną wsparcie dziękuję Błażejowi Pawłowiczowi.