W poprzednim wpisie opisałem źródła skąd możemy czerpać wodę. Teraz pojawia się pytanie, jak wodę z jeziora zmienić w wodę zdatną do spożycia?

FILTROWANIE WODY

Jeśli masz filtr wodny nagle staniesz się bardzo bogatym człowiekiem. Niemal bez wysiłku będziesz w stanie zamienić każdą wodę z rzeki, jeziora czy kałuży w czystą wodę zdatną do picia i to w zaledwie kilka minut. Dobry filtr jest w stanie wyprodukować 20-50 tysięcy litrów wody.. sam sobie policz na jak długi czas takie ilości wystarczą tobie i twojej rodzinie.

Jest wiele różnych typów filtrów do wyboru: element filtrujący może być wykonany z włókna szklanego, węgla lub ceramiki., OSOBIŚCIE preferuję ceramiczne, bo takie filtry można przechowywać przez setki lat bez utraty ich możliwości filtrowania. Dobry filtr ceramiczny jest w stanie usunąć 98-99 % wszystkich mikroorganizmów, które mają na tyle skomplikowaną budowę że mogłyby zaszkodzić naszemu organizmowi. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) używa właśnie filtrów ceramicznych na terenach objętych epidemią cholery lub innymi chorobami, których przyczyna leży w brudnej wodzie.

Filtr Katadyn Camp ( filtr ceramiczny )

A teraz mała dygresja o filtrach: Mój znajomy (specjalista od wody) pracował z ramienia jednej z organizacji pomocowej zaraz po trzęsieniu ziemi. Przybył do Port Prince z kontenerem pełnym filtrów. ( co ma sens: sam filtr nie waży więcej niż kilogram, więc nawet dziecko może go nosić i to na długich dystansach.). Pomyśl, tego chyba nie można powiedzieć o wodzie jaką filtr jest w stanie uzdatnić ??! Niestety lokalny ?Houngan? (voodoo ksiądz) poczuł że jego interes jako pozycja jako monopolisty na rynku uzdatniania wody (za pomocą czarów) jest mocno zagrożona i ZABRONIŁ używania filtrów głosząc wśród wiernych że owe filtry są przyczyną malarii, impotencji i wirusa HIV. Tysiące ludzi umarło i ciągle umiera z powodu bakterii zawartych w brudnej wodzie.. oni nie umierają na cholerę. Zginęli, bo posłuchali niewłaściwych ludzi; ludzi, którzy ponad wszystko chcieli zatrzymać przy sobie rzesze swoich wyznawców.

Wracając do filtrów Większość z nas nawet nie słyszała o tych ?magicznych maszynach? no i?. one są cholernie drogie. Zobaczmy więc jak możemy sobie poradzić bez nich! Sam możesz zbudować sobie swój zastępczy filtr z żwiru (lub drobnych kamyczków) trawy, piasku i węgla drzewnego. Poukładaj wszytko warstwami , na przykład w starej plastikowej butelce, albo przekładaj poszczególne warstwy kawałkiem materiału.

Dzięki temu filtrowi usuniesz większość rzeczy, których nie chcesz mieć w swojej wodzie pitnej, tutaj, w tym zestawie, najwydajniejszy jest węgiel drzewny- pracuje jako agent antybakteryjny. Woda przefiltrowana tym sposobem musi być przegotowana lub wystawiona na działanie promieni UV.

ŚWIATŁO UV

Jeśli udało ci się zbudować własny filtr, taki jak ten wspomniany powyżej możesz usunąć NAJGORSZE niechciane cząsteczki z twojej wody pitnej. Teraz podpowiem jak zrobić z tej wody wodę zdatną do picia używając śmieci: butelek plastikowych PET ! SODIS (technika słonecznej dezynfekcji wody) jest prawdopodobnie najefektywniejszą metodą do uzdatniania wody; jest łatwa i bezpieczna w użyciu!

Jak to zrobić:
1. Znajdź czystą, przeźroczystą plastikową butelkę PET ? do 3 l. pojemności

2. Napełnij butelkę w ? czystą wodą lub tą, którą właśnie przefiltrowałeś przez piasek.. lub cokolwiek miałeś właśnie pod ręką.

3. Potrząsaj butelką energicznie przez jakieś 20 sekund aby natlenić wodę tak bardzo jak to tylko możliwe (niezbędne w procesie dezynfekcji)

4. Uzupełnij pozostałą ? wodą i zakręć.

5. Umieść butelkę bezpośrednio na działanie promieni słonecznych na 6-8 godzin. Jeśli położysz to na powierzchni odbijającej światło np. folia aluminiowa lub czymś innym mocno odbijającym światło, znacznie usprawni to cały proces.

6. Jeśli jest pochmurno lub dzień jest krótki (okres zimowy) lub woda jest mętna z drobinkami pozostaw butelkę na pełne 2 dni.

Jak to działa: Nie będę cię zanudzał detalami i opowieściami o 3 różnych promieniach UV i promieniowaniu. Co potrzebujesz wiedzieć to: SODIS jest idealny do uzdatniania wody kiedy nie możesz/ nie chcesz jej przegotować lub nie masz filtra ceramicznego pod ręką.

Jakiej użyć butelki: Butelka plastikowa typu PET jest idealna bo nie zawiera wielu stabilizatorów UV w porównaniu do butelek PVC. Butelki szklane też się nadają, ale spowodu grubych ścian i samego szkła działającego tu jako filtr UV cały proces uzdatniania wody będzie trwał 3 razy dłużej. Pamiętasz zbudowaną własnoręcznie kuchenkę słoneczną, którą już tu wspominałem?

Kuchenka słoneczna - gdy stosujemy SODIS używamy przeźroczystej butelki

Jeśli masz taką, możesz czuć się zwycięzcą. SOIDS zadziała tutaj znacznie szybciej. Zawsze możesz jeszcze położyć swoją butelkę na czarnej lub odbijającej światło powierzchni aby przyspieszyć troszkę cały proces.

WODA DESTYLOWANA

Sama woda destylowana może być konsumowana tylko przez KRÓTKI OKRES CZASU bez czynienia szkody dla twojego organizmu. Ten okres bardzo zależy od twojej diety. (Jeśli masz tabletki mineralne możesz pić wodę destylowaną tak długo, jak długo masz tabletki ale i tak nie powinno być to dłużej niż 2 dni). Woda destylowana nie zawiera żadnych minerałów, mało, wypłucze minerały jakie zgromadziło twoje ciało razem z moczem. (to dość mocno uproszczone wyjaśnienie). Przywrócenie wodzie destylowanej minerałów jest dość łatwe. Włóż do zbiornika z wodą destylowaną żwir, piasek lub małe kawałki drewna i pozostaw je tam na kilka godzin. Zawsze możesz przefiltrować wodę raz jeszcze używając kawałka materiału

Firma GREEN SCIENCE produkuje wspaniałe, zestawy do małych eksperymentów w zakresie nauk przyrodniczych. Tak się składa że w swojej ofercie mają również zestaw, gdzie możesz zbudować swój własny filtr wodny; zestaw taki kosztuje ok. 45zł i pokazuje wszystko co powinieneś wiedzieć o filtrowaniu wody i SODIS. To stosunkowo mała inwestycja dla tych z was, którzy chcą zdobyć troszkę doświadczenia? no i macie mały sprawny filtr, który w wyjątkowej sytuacji może dać wam szklankę wody.. a to już coś, prawda ?

CHEMIKALIA:

Trzymam się z daleka od szerokiej gamy chemikaliów które mogą uzdatnić wodę. Nie używam ich z wielu powodów:

– Filtrowana lub potraktowana SOID woda smakuje lepiej

– Chemikalia zabijają żyjące w wodzie organizmy, ale NIE USUWAJĄ ich

– Są drogie porównując proporcję cena za tabletki/porcja czystej wody

– Tak zwane ?cudowne medykamenty? Kaliumpermanganat (KMn04) (nadmanganian potasu) jest substancją, którą powinno się używać tylko wWYJĄTKOWYCH PODBRAMKOWYCH SYTUACJACH

– ?Micorour? jest bardzo popularnym środkiem chemicznym do uzdatniania wody, ale w złych proporcjach( to dotyczy się wszystkich chemikaliów) jest po prostu trujący

– Chemikalia są artykułem z datą ważności, która kiedyś się skończy.. po co przyzwyczajać się do czegoś czego nie da się zastąpić

– Przy dłuższym okresie używania chemikalia będą się odkładały w twoim ciele

Pozwolę sobie jeszcze wtrącić dwa grosze w tym temacie: W ?dawnych czasach? świeża woda była dostarczana na statek z lądu; Inżynierowie pokładowi uwielbiali dodawać chloru, jodyny lub nadmanganianu potasu (kaliumpermanganat) by uczynić ją zdatną do picia. Te czasu już się skończyły, dziś woda najczęściej produkowana jest bezpośrednio na statku z wody morskiej dzięki filtrom wykorzystującym proces odwróconej osmozy lub destylację. Jeśli jednak woda jest dostarczana na pokład z lądu jest uzdatniana do picia poprzez ?wpompowanie? w nią czystego tlenu lub filtrowana zanim dotrze do konsumenta.

W każdym razie, kilkakrotnie byłem zdany na chemicznie uzdatnianą wodę i prawdopodobnie stąd moja alergia na wszelkie chemiczne sposoby uzdatniania wody. Więc wybaczcie mi czytelnicy, jeśli podchodzę do tego zbyt emocjonalnie, ale osobiście , wykluczam możliwość chemicznego uzdatniania wody.

PRZECHOWYWANIE

Przechowuj wodę w jasnym pokoju pełnym światła – jeśli przechowujesz wodę w plastikowych pojemnikach nigdy nie kładź ich bezpośrednio na betonową podłogę! Beton, nawet ten najsolidniejszy jest czynnikiem aktywnym i będzie wchodził w reakcję z plastikiem zawartym w pojemniku.. a następnie z wodą – jeśli masz większe zapasy wody na przykład pełną piwnicę, za pewne po jakimś czasie nie będzie ona już zdatna do picia.

Weź taką ilość wody jaką potrzebujesz na codzienną konsumpcję z dwudniowym wyprzedzeniem i Użyj techniki SODIS. Tym sposobem nie będziesz potrzebował używać żadnych chemikaliów.

W kolejnym artykule z serii „miejskiego survivalu” zajmę się zagadnieniem żywności.

Lars

aka

?Big Daddy Roach?

Warto przeczytać:

 

1.Miejski survival ? kiedy z kranów przestanie płynąć woda cz. 1

2.?Miejski survival? ? kiedy kaloryfery staną sie zimne

3.Improvise, Adapt, Overcome ? czyli jak hasło Marines ma przełożenie na nasze życie

4.Ochroniarz ? zawód z prestiżem

5.Nowe uprawnienia dla kontrolerów biletów