Osoby pracujące w placówkach bankowych (i w miejscach szczególnie narażonych na napad) zostają dokładnie przeszkolone na wypadek napadu. Poprzez ścisłe procedury wtłacza im się do głów sposoby zachowania w sytuacji napadu na bank albo sytuacji zakładniczej. Te procedury są oczywiście tajne i na blogu nigdy się nie pojawią.

Jednak moim zdaniem, taką podstawową wiedzę powinien mieć każdy. Nie tylko pracownik banku, ale każda osoba który może być w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiedniej godzinie. Może zakładać konto w pechowej placówce bankowej albo zwyczajnie robić zakupy w sklepie. Np. kiedy jakiś samotny ojciec (większość napastników to mężczyźni) w akcie desperacji postanowi użyć argumentu siły, podczas walki o prawa do posiadania dziecka (nie jest to rzadkie zdarzenie).

Wraz ze wzrostem cywilizacyjnym dochodzi coraz częściej do takich zdarzeń i rośnie szansa, że (odpukać) i my pewnego dnia możemy zostać zakładnikami. Poniżej znajdują się podstawowe informację na temat tego jak się zachowywać, aby zminimalizować zagrożenie utraty życia i zdrowia.

Poniższy tekst został napisany na podstawie danych udostępnionych przez Grzegorza „Cichego” Mikołajczyka. Szefa oraz założyciela firmy COUNTERTERRORISM TRAINING POLAND „Cichy Fight & Tactics Group Consulting„, która zajmuje się profesjonalnymi szkoleniami dla jednostek MSWiA, MON oraz osób cywilnych.

ZANIM WYSTĄPI ZAGROŻENIE

Gdy pracujesz w jednostce szczególnie narażonej na takie zagrożenie (na przykład szkoła) przemyśl zrobienie „fotograficznego planu obiektu”. Zrób zdjęcia wszystkich korytarzy, dachów, wejść i pomieszczeń. Zapakuj w kopertę i umieść w bezpiecznym miejscu (na przykład zaprzyjaźniona szkoła). Taka dokumentacja jest nieoceniona dla osób planujących akcję ratunkową.

Kolejny elementem ułatwiającym działanie służb jest stworzenie zbioru podstawowych danych na temat pracowników instytucji. Dane kontaktowe ICE (In Case of Emergency) do odpowiedniej osoby. Informacja na temat przewlekłych chorób wymagających regularnego przyjmowania leków, informacja o opiece nad kimś – dzieckiem, osoba starszą, osobą obłożnie chorą. Wszystkie te dane powinny się znaleźć w podpisanej, bezpiecznej kopercie. Same koperty umieszczone w bezpiecznym miejscu (na przykład wspomniana już zaprzyjaźniona szkoła). Pozwala to na szybsze zawiadomienie rodzin o zdarzeniu oraz w przypadku konieczności negocjacji pozwala określić które osoby trzeba uwolnić jako pierwsze albo którym trzeba dostarczyć leki.

JAK SIĘ ZACHOWYWAĆ GDY ZNAJDZIEMY SIĘ W GRUPIE ZAKŁADNIKÓW

Absolutnie i podstawowa i najważniejsza rzecz – RÓB CO CI KAŻĄ

Granie bohatera jest dobre w filmach. W życiu może to się skończyć tragicznie. Dyskutowanie z napastnikami lub bunt mogą tylko pogorszyć sytuację.

Pamiętaj – Twoim zadaniem jest przetrwanie. Czekaj na akcję wyspecjalizowanej jednostki ratowniczej.

Będąc jednym z zakładników:

– bądź spokojny, naturalny, znajdź postawę pośrednią między agresją a pasywnością i uległością;
– nie bądź utrapieniem dla napastników (bunt, dyskutowanie, silne reakcje emocjonalne);
– pamiętaj, że sytuacja może trwać długo – postaraj się rozwinąć u siebie potrzebę przetrwania. Myśl o swoich bliskich, o powodach dla których musisz przeżyć;
– nie rób gestów zwracających uwagę porywaczy,
– bądź jak najbardziej „szary i nijaki”,
– nie zadawaj pytań, nie patrz w oczy terrorystom, bądź im posłuszny bez dyskusji, siedź spokojnie na miejscu;
– pytaj zawsze o pozwolenie, np. gdy chcesz wstać lub otworzyć torbę itp.
– na żądanie terrorystów oddaj im przedmioty osobiste,
– usuń (wyrzuć) wszelkie oznaki władzy, zajmowania ważnej pozycji.

Zwróć uwagę na szczegóły dotyczące porywaczy i otoczenia:

  • czy porywacz ma jakieś znaki szczególne,
  • czy broń miała lunetę,
  • jak szeroki jest magazynek broni (szerokość dwóch palców czy czterech?)

Wszystkie te elementy mogą pomóc służbom w uwolnieniu pozostałych zakładników oraz identyfikacji przestępców po aresztowaniu.

W TRAKCIE OPERACJI ANTYTERRORYSTYCZNEJ

Bądź przygotowany na ostre traktowanie ze strony ekipy ratunkowej – dopóki nie zostaniesz formalnie zidentyfikowany jako jeden z zakładników, jesteś potencjalnie jednym z porywaczy.

Dlatego:

– staraj się uspokoić, akcja zawsze wywołuje zamieszanie i panikę, ludzie są w szoku;
– nie uciekaj, połóż się na podłodze i spróbuj znaleźć jakąś osłonę, trzymaj ręce na głowie do końca operacji;
słuchaj rozkazów i instrukcji grupy antyterrorystycznej i nie zabieraj jej czasu na zadawanie zbędnych pytań;
– nie trzyj oczu w wypadku użycia gazów łzawiących,
– w razie strzelaniny połóż się na ziemi lub schowaj się za jakimś przedmiotem,
– nie uciekaj z obiektu, dopóki nie zostanie wydany rozkaz wyjścia – możesz zostać wzięty za terrorystę;
– w chwili wyzwolenia wychodź jak najszybciej, nie zatrzymuj się dla zabrania rzeczy osobistych, zawsze istnieje ryzyko wybuchu lub pożaru.

GDY ZOSTANIEMY WYKORZYSTANI JAKO ŻYWA TARCZA

Gdy terrorysta wykorzystuje Twoją osobę jako tarczę przed operatorami grupy szturmowej, zasady są podobne jak poprzednie – terrorysta musi czuć, że nad Tobą panuje, a więc:

– postaraj się opanować emocje,
– nie szarp się i nie wyrywaj,
– nie próbuj przechwytywać broni napastnika.

Pamiętaj, że antyterroryści sami wypracują sobie sposób rozwiązania sytuacji kryzysowej i uwolnią Cię. Jeżeli jeden z operatorów  szturmujących zacznie negocjować z zasłaniającym się Tobą terrorystą, skoncentruj się – być może padnie jakaś komenda dla Ciebie (np. padnij!), wykonaj ją natychmiast.

Jeżeli zauważysz, że terrorysta skierował broń palną w kierunku operatorów szturmujących z zamiarem jej użycia, postaraj się gwałtownie obniżyć swoją sylwetkę (antyterroryści mogą być zmuszeni do otwarcia ognia).

Warto przeczytać:

1. Jak przeżyć strzelaninę
2. Jak chronić swoje mieszkanie przed włamaniem – najczęściej popełniane błędy
3. Kompromitacja policji
4. Ile trwa założenie zestawu do skimmingu na bankomat – video  
5. Bezpieczeństwo w lateksie czyli 12 zasad jak chronić siebie przed zakażeniem
6. KrewKart – pomiędzy legislacyjną teorią a medyczną praktyką

Za dostarczenie materiałów dziękuję:

Counterterrorism Training Poland
„Cichy Fight & Tactics Group Consulting”
www.cichyF-T.org
grupie kaskaderskiej Cichy Stunt Team