Jeden z tych tematów, które budzą ogromne kontrowersje. Szczególnie, wśród młodszych osób. Temat dotyczy tylko i wyłącznie narzędzi do samoobrony. Nie tematyki samoobrony, jako takiej. Każdy (a przynajmniej każdy, kto czyta kryzysowo.pl;)) wie, że najlepszym narzędziem jest mózg. Czasami jednak, mózg nie wystarczy i przydaje się małe wsparcie.

Jest to na tyle rozległe zagadnienie, że wstępnie podzieliłem je na cztery części.  Najpierw o tym, co powinno takie narzędzie charakteryzować, w kolejnym wpisie, przegląd bezużytecznych narzędzi, następnie przegląd potencjalnie przydatnych i ostatnią część, podsumowanie.

Jak wybrać narzędzie do samoobrony – wstęp

Kiedy zastanawiamy się nad wyborem/wykorzystaniem jakiegoś narzędzia musimy patrzeć przez pryzmat kilku elementów.

1. Rzeczywistość prawna

Wbrew temu, co sądzi wielu nastolatków na forach, funkcjonujemy w pewnej rzeczywistości prawnej. Możemy się oczywiście na nią obrazić, jednak równie dobrze, możemy obrazić się na zimę a cały grudzień chodzić w sandałach.

Akty prawne i regulacje determinują nasze zachowania. To, że mogą być archaiczne i bzdurne (ustawowy zakaz posiadania nunchako w Polsce) nie znaczy, że nie obowiązują.

W tym kontekście należy zwrócić uwagę na dwa elementy:

a) legalność posiadanej broni – jak myślisz, jak reagują policjanci na człowieka, u którego podczas przeszukania znajdują kastet? Albo jak wygląda sprawa o przekroczenie granic obrony koniecznej, kiedy osoba broniąca używała kija baseballowego?

b) działanie w ramach obrony koniecznej – temat rozłożony na części pierwsze, przez ESDS Tacical Broń ma służyć do samoobrony. Nie do zabijania. Co znamienne. Znany tekst „wolę, żeby sądziło mnie 12-tu niż niosło 6-ciu” jest najczęściej cytowany na forach internetowych przez pryszczatych nastolatków, którzy nie założyli swojej rodzinnym a ich zdolność postrzegania przyszłości kończy się na zdaniu do następnej klasy.

2. Kompaktowość

Jak mawia stara, branżowa anegdota.
Co jest najlepszą bronią do samoobrony?

Miecz dwuręczny.

Coś w tym jest. Odpowiedni efekt psychologiczny jest i siła rażenia też jest. 🙂 Tylko pozostaje kwestia transportu takiego ustrojstwa.

Zazwyczaj, przed napadem nie dostajemy pisemnej informacji, że tego i tego dnia o tej i o tej godzinie grupka, psychologów hobbystów zapyta nas „czy masz jakiś problem?”. Za swoje usługi będzie oczekiwać zapłaty w formie telefonu, portfela i zegarka (gorzej jak poproszą również o zęby).

Takie urządzenie musi nie może być tylko uciążliwe w transporcie, ale również łatwe do wyciągnięcia i użytku w „krytycznym momencie?. Kiedyś pisałem o gazach pieprzowych powołałem się na legendarną damską torebkę. Jej odpowiednikiem, jest typowy plecak przeciętnego faceta kochającego gadżety. 😉

Bardzo ważne jest, aby agresor do ostatniej chwili nie wiedział, że jesteśmy w coś uzbrojeni. Dzięki temu, nie będzie przygotowany na atak i mamy większe szanse na powodzenie naszego ataku.

3. Umiejętność wykorzystania broni

Wyprzedzając kolejne artykuły z serii, jedną z moich ulubionych zabawek jest pałka teleskopowa. Według mnie, jest wygodna i bardzo praktyczna.

Co ważne według mnie. Osoby, która ma wieloletnie doświadczenie jeżeli chodzi o sztuki walki i wykorzystanie broni. Taka pałka teleskopowa, w rękach niećwiczącej albo starszej osoby stanowi czystej wody samobójstwo. Prędzej, uszkodzą samego siebie niż przeciwnika.

Odpowiednie narzędzie musi być dostosowane do naszych możliwości psychofizycznych i wyszkolenia (lub jego braku).

4. Śmiertelność broni

Odnosi się to nie tylko do podpunktu 1a. Wiele osób zapomina, że nikt nie jest niepokonany. Możliwe, że przeciwnik odbierze nam naszą broń i wykorzysta ją przeciwko nam. Chociażby z tego powodu, wszelkiego rodzaju noże, (co jest chyba najbardziej poronionym pomysłem) nie nadają się w żadnej mierze do samoobrony.

cdn.

Warto przeczytać:

1.Narzędzie do samoobrony część 2 ? czego nie używać

2.Bezpieczeństwo informacyjne Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ? FAIL !

3.Prawda o ranach postrzałowych od broni palnej

4.RUN. HIDE. FIGHT. Jak przetrwać zdarzenie typu ?active shooter?