Dr Internet znowu atakuje! Bardzo wiele urban legend dotyczy tematów „pierwsza pomoc” i „bezpieczeństwo”. Dzisiaj opiszę bardzo stary mit, który w sieci krąży już od 1999 roku. Najpierw w postaci łańcuszkowego e-maila, a obecnie w postaci obrazków i prezentacji ppt. Jakiś czas temu obrazek znów pojawił się na portalu kwejk.pl. Jest to legenda zalecająca kaszel przy zawale.

Jak to jest, z tą pierwsza pomocą przy zawale? Czy kaszel i zawał to dobra para? Czy kaszel pomaga na zawał? Skoro jest to tak skuteczne, to dlaczego na szkoleniach z pierwszej pomocy nie uczy się tej magicznej techniki?

Gotowi na odrobinę walki z niebezpiecznymi bzdurami?

1

Objawy zawału nie mają wiele wspólnego z odczuciem „serca, które bije nieprawidłowo” i „odczuwa omdlenie”. Za objawy możemy uznać silny ból w klatce piersiowej. Ból, który może promieniować do lewej ręki, żuchwy oraz brzucha. A i nawet w tym momencie nie mamy pewności czy to faktycznie zawał. Szerzej na temat udzielania pierwszej pomocy przy zawałach opiszę w kolejnych tekstach. Pomysł z 10 sekundami od utraty przytomności nie ma żadnego medycznego uzasadnienia.

afc8c171f4d63cd6c7879351fca60909_original

Bardzo intensywny kaszel NIE MA żadnego wpływu na zawał. Plwocina w płucach również nie ma wiele do ataku serca. Czas co 2 sekundy. Kolejna bzdura, która ma uzasadniać „naukowość” tej metody. Atak serca polega na zatkaniu naczyń krwionośnych, które dostarczają krew do serca. Skutkuje to jego stopniowym obumieraniem. Zawał to nie to samo co zatrzymanie akcji serca. Może on co najwyżej spowodować zatrzymanie akcji serca. Również zawał i zaburzenia rytmu serca, to dwie różne rzeczy.

Jedyne co możemy zrobić, kiedy czujemy się gorzej to wezwać pogotowie lub poprosić kogoś z otoczenia aby to zrobił.

Co na ten temat mówią autorytety?

American Heart Association – amerykański odpowiednik Europejskiej Rady Resuscytacji

The American Heart Association does not endorse „cough CPR,” a coughing procedure widely publicized on the Internet. As noted in the 2010 American Heart Association Guidelines for Cardiopulmonary Resuscitation and Emergency Cardiovascular Care, “cough CPR” is not useful for unresponsive victims and should not be taught to lay rescuers.

Źródło

Resuscitation Council in the UK

„Knows of no evidence that, even if a lone patient knew that cardiac arrest had occurred, he or she would be able to maintain sufficient circulation to allow activity, let alone driving to the hospital”.

Źródło

Heart patient support organization Mended Hearts

Despite a contagious rumor, coughing doesn’t prevent a heart attack. An e-mail that spread around the world like a contagious disease a few years ago claimed that anyone who feels heart attack symptoms while alone should cough „repeatedly and very vigorously, repeating a breath about every two seconds…until help arrives, or (a normal heartbeat returns).”

Wrong, says the American Heart Association.

„It’s right up there with voodoo as far as I’m concerned,” says Dr. Cary Fishbein, a cardiologist with the Dayton Heart Center.

Źródło

A publikacja naukowa?

Mit stara się „samo-uwiarygodnić”, powołując na rzekomą publikację w medycznym piśmie „Journal of General Hospital Rochester”. Jaka jest prawda? Szpital dementuje informacje o tym jakoby taki artykuł miał się kiedykolwiek pojawić!

Important Notice Regarding the article „How to Survive a Heart Attack When Alone.”
Hundreds of people around the country have been receiving an e-mail message entitled „How to Survive a Heart Attack When Alone.” This article recommends a procedure to survive a heart attack in which the victim is advised to repeatedly cough at regular intervals until help arrives.

The source of information for this article was attributed to ViaHealth Rochester General Hospital. This article is being propagated on the Internet as individuals send it to friends and acquaintances – and then those recipients of the memo send it to their friends and acquaintances, and so on.We can find no record that an article even resembling this was produced by Rochester General Hospital within the last 20 years. Furthermore, the medical information listed in the article can not be verified by current medical literature and is in no way condoned by this hospital’s medical staff.

Also, both The Mended Hearts, Inc., a support organization for heart patients, and the American Heart Association have said that this information should not be forwarded or used by anyone. Please help us combat the proliferation of this misinformation. We ask that you please send this e-mail to anyone who sent you the article, and please ask them to do the same.

Źródło

test

Przekaż tą wiadomość tak dużej ilości ludzi jak to możliwe. Pod warunkiem, że ich nienawidzisz, bo ta metoda jest doskonałym sposobem na samobójstwo. Wymuszanie na sobie kaszlu tylko zwiększa stres pacjenta i jest sporym wysiłkiem. A podczas zawału należy absolutnie unikać wysiłku. Im szybciej serce bije tym więcej krwi potrzebuje. A w przypadku zawału, tej krwi nie dostaje, przez co serce znacznie szybciej umiera.

Bądź przyjacielem i roześlij ten artykuł do wszystkich znajomych. Może w ten sposób uda Ci się uświadomić kilka osób i uratować czyjeś życie.

Minister zdrowia ostrzega – nie wierz we wszystko co znajdziesz w Internecie.

Znacie jeszcze jakieś memy/porady tego typu związane z pierwszą pomocą/bezpieczeństwem?

Uważasz ten tekst za warty uwagi? Jeżeli tak, to pomóż promować treści bloga, i oddaj na mnie głos w konkursie „Społecznie odpowiedzialny bloger”.

Wejdź tutaj. Zjedź na dół. Na liście kliknij newest i zjedź w dół. Około 20 miejsca znajdziesz nasze logo i tytuł

„[Społecznie odpowiedzialny bloger] Łukasz Stępień – kryzysowo.pl”

Kliknij strzałkę poniżej aby oddać głos przez aplikację. Do aplikacji można zalogować się przez facebooka, tweetera, google+ i linked in.

Kiedy aplikacja pyta o możliwość publikowania treści kliknij pomiń.

Dzięki! Właśnie dołożyłeś swoją cegiełkę w rozwoju bloga!

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego bezpieczeństwa? Wpisz swój e-mail i będziesz na bieżąco z nowymi artykułami!


 

Źródła:

1. http://www.hoax-slayer.com

2. American Heart Association: Cough CPR

3. Resuscitation Council: Statement on Cough CPR

4. Cure this Contagious Rumor: Coughing Won’t Fend Off a Heart Attack

5. Rochester General Hospital – Important Notice: How to Survive a Heart Attack When Alone