Żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu po raz kolejny dają dobry przykład. Pokazują, że wystarczy bardzo mało, aby uratować czyjeś życie i zostać bohaterem. Jeżeli tylko pozwala nam na to stan zdrowia, możemy się udać się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i oddać 450 ml krwi. Poza satysfakcją z dobrze wykonanej pracy można zyskać coś jeszcze. Wyjątkową apteczkę „mini plecak Wira”. Kim jest ów Wir? Ratownikiem medycznym i komandosem zasłużonym na zagranicznych misjach.


Jak możemy przeczytać na fanpage Komandosów z Lublińca:

Powołaniem nas żołnierzy jest przede wszystkim obrona i pomoc Polakom. Walka o czyjeś życie oraz niesienie pomocy może przybierać różne formy. Codziennie prowadzona jest między innymi w szpitalach, na salach operacyjnych.

Aby była skuteczna potrzebne jest coś co może dać niemal każdy z nas – krew. Bez jej zapasu nie może odbyć się żaden zabieg. Tego życiodajnego leku nie można niczym zastąpić. Centra krwiodawstwa codziennie przekazują do szpitali kilkaset litrów tej niezwykłej płynnej tkanki. Zawsze największy problem jest z grupami o odczynie Rh – bowiem taki ma zaledwie 15 procent społeczeństwa. Najbardziej potrzebna jest grupa 0 Rh –, ponieważ jest ona na tyle uniwersalna, że w razie potrzeby można ją także przetoczyć innym pacjentom.
Bez względu jednak na to czy dodatnia czy ujemna – każda kropla może uratować życie.

Przyłącz się do komandosów honorowo oddających krew – zostań honorowym krwiodawcą – a przy okazji sprawdź czy w Twoich żyłach płynie powołanie do służby wojskowej.

Całość jest bardzo prosta. Jeżeli jest to Twój pierwszy raz to:

1) Sprawdź czy nie masz przeciwwskazań, zaglądając na tą stronę. Jeżeli wszystko jest OK, to weź dowód osobisty i udaj się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa. Gdzie jest najbliższe, można sprawdzić tutaj.

2) Na miejscu zgłoś się do okienka. Tam dostaniesz dokładne informacje co dalej. Zostaniesz poproszony o wypełnienie ankiety, będziesz musiał oddać krew do badań i czeka Cię rozmowa z lekarzem. Tutaj już pierwszy zysk. Zupełnie za darmo i bez kolejki zostaną Ci zrobione badania na obecność kiły, HIV, HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C), HBV (typu B), grupę krwi, odczyn Rh (plus czy minus) oraz pełną morfologię.

3) Jeżeli pozytywnie przeszedłeś badania czas na „clue” wizyty, czyli oddanie krwi. Średni czas donacji do około 9-10 minut. Chyba, że masz tak głęboko pochowane żyły jak naczelny, wtedy trzeba doliczyć drugie tyle na założenie wkłucia. Jednak nie ma co się stresować. Pielęgniarki z Centrum Krwiodawstwa robią to dosłownie codziennie 😉 . Jest to jedno z niewielu miejsc gdzie, warto zrobić selfie i pochwalić się na facebooku. Może uda Ci się zmotywować i onieśmielić kilku znajomych.

10155574_656597454406367_5583420891213825196_n

4) Przy wyjściu poproś o zaświadczenie, że oddałeś krew. W niektórych Centrach Krwiodawstwa nie jest to udostępniane, ale w zamian zostanie wydana Ci książeczka honorowego dawcy krwi. Dodaj tam własnoręczną adnotację „Mam TO we krwi!”

5) Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś (do czego oczywiście zachęcamy), zalajkuj oficjalny fanpage JWK Lubliniec „Cisi i skuteczni” (jest jeszcze fanpage JWK Lubliniec – jednak jest to strona fanów, nie związana z jednostką).

 

6) Przez wiadomość prywatną wyślij do nich zdjęcie swojego zaświadczenia/książeczki honorowego dawcy krwi wraz z hasłem i adresem wysyłki.

No i gratuluje! Nie było to trudne prawda? Tylko musisz pamiętać o jednej rzeczy. Posiadanie apteczki z takim logo zobowiązuje. Do czego? Sam chyba sobie potrafisz na to najlepiej odpowiedzieć.

Konkursu trwa do 01.05 do 15.05. Jeżeli jednak w tym terminie nie uda Ci się oddać krwi to nic straconego. Kolejna edycja jest przewidywana na przełom czerwca i lipca. Także trzeba czujnie śledzić śledzić fanpage Cichych i skutecznych.

I co, przekonałem? 🙂

Aktualizacja ze strony Cisi i skuteczni:

UWAGA!!!
Wasza reakcja na naszą akcję zrobiła na nas olbrzymie wrażenie. Niestety maksymalna liczba mini plecaków wyczerpała się w ciągu zaledwie kilku dni. Dziękujemy Wam za to, że błyskawicznie zareagowaliście na naszą akcję. Musimy ją jednak zakończyć w dotychczasowej formie przed czasem czyli dokładnie 5.05 o godzinie 23:00. Jesteśmy głęboko przekonani, że mini plecak nie był dla Was jedyną motywacją a przede wszystkim chodziło Wam o to by pomóc innym. Jesteśmy pewni, że mimo zakończenia akcji w takiej formie wciąż będziecie ratować życie innych ponieważ macie TO we krwi.
WAŻNE: Wciąż do 15.05 czekamy na zaświadczenia z pośród których rozlosujemy nagrody niespodzianki, każdy z Was otrzyma od nas również imienny certyfikat poświadczający udział w naszym konkursie.

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do naszego newslettera

[subscribe2]