Sylwester to nie tylko czas hucznych imprez i powszechnej zabawy. To również okres wzmożonej pracy dla pracowników służb ratowniczych. Kilka razy spotkałem się nawet z terminem „medycyny sylwestrowej”. Jest to zbiór przypadłości typowych dla wybuchowej mieszanki alkoholu i pirotechniki. Opiszę krótko kilka z najpopularniejszych wypadków i sposobów w jaki możemy zareagować/zapobiec.

W tekście zakładam sytuację idealną. Bardzo często podczas pomocy musimy improwizować. No ale na tym w dużej mierze polega ratownictwo. 🙂

Poparzenia

Najczęstszy powód to nieodpowiedzialne korzystanie ze środków pirotechnicznych.

Musimy rozróżnić trzy stopnie poparzeń:

Pierwszego stopnia – lekkie uszkodzenia naskórka. Objawy to zaczerwienienie i ból. Do tej grupy wchodzą np. oparzenia słoneczne i rozgrzanej patelni.

Drugiego stopnia – dochodzi do głębszego uszkodzenia skóry. Pojawiają się pęcherze, których nie wolno przebijać. Stanowią naturalny opatrunek.

Trzeciego stopnia – dochodzi do poważnego uszkodzenia i zwęglenia skóry, może mieć kolor od białego do czarnego. Dochodzi do uszkodzenia nerwów znajdujących się w skórze, przez co poszkodowany traci czucie. O ile nikt nie wpadnie na pomysł trzymania odpalonej racy/petardy w dłoni, to nie powinniśmy mieć do czynienia z takimi urazami.

W przypadku oparzeń pierwszego i drugiego stopnia należy schładzać poparzone miejsce letnią, podkreślam letnią wodą przez około 15-20 minut. Nie należy polewać zimną wodą ani przykładać śniegu (jakby jednak się pojawił). Utrudni to tylko gojenie się rany. Na drobne oparzenia możemy zastosować środki z Pantenolem, które przyśpieszą gojenie. W przypadku poważniejszych możemy wykorzystać opatrunki hydrożelowe (najlepiej) albo zmoczoną gazę (też dobrze).

2

W przypadku oparzeń II stopnia, które nie są rozległe (rozmiar do 1/2 dłoni), wystarczy konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu. Oparzenia II stopnia, powyżej 1/2 dłoni, okolic twarzy, rąk i genitaliów oraz wszystkie III stopnia muszą być skonsultowane/opatrzone w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Amputacje

Kolejny „sylwestrowy szlagier”. Dotyczy głównie dzieci które bez opieki bawią się petardami oraz „pirotechników pod wpływem”. Najpopularniejszy schemat powstawania urazu to podnoszenie niewybuchów, które okazują się „wybuchami”.

Skutki to rozległe urazów dłoni, oraz często urwanie palców. W przypadku amputacji konieczne jest natychmiastowe wezwanie pogotowia. Uszkodzoną dłoń obłożyć jałowymi gazami i zabandażować. Amputowane palce, należ w miarę możliwości zabezpieczyć jak na poniższym obrazku. Owinąć w gazę, do czystego woreczka, a woreczek do pojemnika z wodą i lodem. Nie może to być sam lód, ponieważ celem jest schłodzenie kończyny a nie jej zamrożenie.

zabezpieczenie-amputowanych-elementów

Jako uzupełnienie, komentarz niezastąpionego dr Adama Pietrzaka – lekarza pogotowia:

 Uwaga! Ośrodki zajmujące się ewentualna replantacją dłoni lub palców są w Trzebnicy, Poznaniu i Szczecinie (kontrakty NFZ), sporadycznie wspiera nas Kraków. W całym Województwie Mazowieckim (jak i innych częściach kraju) nie oferuje się takich usług specjalistycznych. Odpalajcie fajerwerki ręką niedominującą (praworęczni poświęcają lewa, „mańkut” może poświęcić prawą), jak wam ją urwie (i jakoś przeżyjecie) nadal będziecie mogli pisać..

Uszkodzenia oczu

Główne przyczyny to petardy, które trafiły w twarz bądź wybuchy zbyt blisko oczu. Oko jest bardzo delikatnym organem i wszelkie uszkodzenia należy skonsultować z okulistą. Pod numerem 999 uzyskamy informację, gdzie możemy uzyskać pilną pomoc okulistyczną. W przypadku urazów, ważne jest ograniczenie ruchomości gałek ocznych ponieważ każdy ruch, może pogłębiać uraz. Człowiek nie jest kameleonem i jego oczy poruszają się razem w tym samym kierunku. Dlatego, jeżeli dochodzi do uszkodzenia oka, zaleca się założenia opatrunku na oboje oczu. Można do tego wykorzystać specjalne kompresy na oko albo odpowiednio przyciętą gazę.

Upadki z wysokości

Najczęstszy powód to „bo chciałem lepiej widzieć” albo „toaleta była zajęta to chciałem z balkonu siknąć”. Przez wysokość rozumiem wszystko powyżej trzech metrów. Chociaż nawet upadek z niższych wysokości może być niebezpieczny. Sprawa jest tutaj o tyle skomplikowana, że takie osoby są często pod wpływem alkoholu, co utrudnia prawidłową ocenę stanu ich zdrowia.

Przy pewnej dozie rozsądku można założyć, że przy upadkach z wysokości powyżej >3m powinniśmy zadzwonić na pogotowie. Jeżeli wysokość jest niższa, powinniśmy wstępnie sami ocenić stan poszkodowanego. Czy może poruszać wszystkimi kończynami, czy nie są wygięte w sposób inny niż prawidłowy itd. Jeżeli mamy wątpliwości co do stanu poszkodowanego, należy wezwać pogotowie. Do czasu przyjazdu odpowiednich służb, powinien on leżeć nieruchomo. Co może być trudne, ze względu na stan „pod wpływem”.

YouTube Preview Image

Zaaspirowanie treści żołądkowej

Czyli z „medycznego na nasze”, sytuacja w której do drzewa oskrzelowego i płuc trafiają treści z żołądka. Dolna część układu oddechowego jest sterylna. W momencie, kiedy trafi tam treść żołądkowa składająca się z kwasu solnego, resztek jedzenia oraz bakterii dochodzi do zapalenia płuc zwanego zespołem Mendelsona. Śmiertelność, zależnie od statystyk, wynosi od 70%-90%. Często dochodzi do niego w wyniku przedawkowania alkoholu. Z powodu przepicia ofiara traci przytomność i upada na plecy. W organizmie włącza się odruch wymiotny, a treść żołądkowa zamiast na zewnątrz, trafia do płuc. Dlatego, jeżeli podczas imprezy, jesteś świadkiem sytuacji w której ktoś zaliczył „zgon”, przewrócić go do pozycji bocznej ustalonej/bezpiecznej. Możliwe, że dzięki temu uratujesz mu życie. Że to jest to realny problem, świadczy nawet specjalna kampania Niemieckiego Czerwonego Krzyża która dotyczyła tego zagadnienia. Niestety, nie jest już dostępna w sieci.

bezpieczna

Wbrew temu, co można zobaczyć na filmach albo przeczytać w niektórych gazetach zarówno strażacy, ratownicy jak i policjanci mają co robić w Sylwestra. Nie ma potrzeby dokładać im jeszcze roboty. Dlatego czytajcie instrukcję użycia na środkach pirotechnicznych, zwracajcie nawzajem uwagę na swoje bezpieczeństwo i nie łapcie baloników 😉 .

Do zobaczenia w nowym roku!
Bezpiecznego Sylwestra!
Życzy Łukasz i cała redakcja Kryzysowo.pl

Chcesz być informowany o nowych artykułach? Dopisz się do newslettera!


 

Warto przeczytać:

1.5 mitów na temat resuscytacji (reanimacji)

2.Alkohol w miejscu publicznym?

3.Jak wezwać pogotowie?

4.Gdzie umieszczać AED?