Czym jest karta medycznych czynności ratunkowych?

Jest to dokument, który wypełniają zespoły ratownictwa medycznego, po przyjeździe na miejsce zdarzenia. Niezależnie od tego, czy jest to zespół P czy S (tutaj pisałem więcej o karetkach), musi wypełnić taki sam dokument. Od jakiegoś czasu ( zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 21 grudnia 2010 roku „w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania”) nastąpiła standaryzacja wzoru.

Niezależnie od tego, czy wezwiemy pogotowie w Warszawie czy Wrocławiu, wszędzie jest taki sam obowiązujący wzór. Wcześniej, w każdym pogotowiu obowiązywał inny.

Czy potrzebuję wiedzieć co znajduje się w karcie?

Jest to dokument, który dotyczy Ciebie/osoby Ci bliskiej. Myślę, że warto mieć podstawowe informacje na temat tego co się w nim znajduje. Pracownik pogotowia raczej nie wyjaśni Ci co oznacza, z prostej przyczyny – nie ma na to czasu. Pogotowie to nie jest lekarz rodzinny, który ma możliwość poświęcić Ci czas, żeby odpowiedzieć na wszystkie pytania i rozwiać wątpliwości.


Czy zawszę dostanę kartę medycznych czynności ratunkowych?Obowiązuje tutaj zasada „dokumenty jadą z pacjentem”. Jeżeli pacjent zostanie w domu, to karta zostanie wydana na miejscu. Jeżeli- pacjent zostanie zabrany do szpitala, cała dokumentacja (również karta) jedzie razem z nim.
Jak wygląda karta?
Tutaj znajduje się link do całej karty. W tekście podzieliłemCzy zawsze przeprowadza się wszystkie badania zapisane w karcie?Nie zawsze. Standardem jest mierzenie ciśnienia, tętna i saturacji (co to jest saturacja – dalej). Pozostałe badania przeprowadza się zależnie od potrzeb. Osobie ze złamaną noga nie będziemy robić EKG, ani osłuchiwać płuc. 🙂Elementy kartyWyjaśnię tutaj ogólnie z czego karta się składa i wytłumaczę terminy które mogą być nieznane. W razie wątpliwości, pytajcie w komentarzach.I. Wywiad

Wpisuje się tutaj wszystkie informacje, jakie zebrano od pacjenta/rodziny. Co się dzieje, przeszłość chorobowa, itd. Miejsca jest tutaj niewiele, dlatego często przekracza się wyznaczone ramy.

II. Badanie

Wszystkie czynności, które mają za zadanie przeprowadzenie diagnostyki u pacjenta i ocenę podjęcia dalszych działań.

Glasgow Coma Scale – nazywana również w skrócie „Glasgow”. Służy do oceny przytomności pacjenta. Maksymalna ilość pkt. to 15-ście i oznacza w pełni przytomną i zorientowaną osobę.

RTS – Revised Trauma Score – skala ciężkości urazów. Stosuje się ją w przypadku oceny wpływu ciężkich urazów na stan pacjenta. Pozwala na ocenę tego do jak specjalistycznego ośrodka należy przetransportować poszkodowanego.

Układ oddechowy

Saturacja – oznacza natlenowanie krwi. Mierzy się tę wartość przy pomocy pulsoksymetru, zakładanego na palec. Zdrowym standardem jest wartość 98-100.

Źrenice – określa się jak szybko nasze źrenice reagują na światło (rozszerzanie się i zwężanie)

Objawy

wstrząs ?sytuacja, w której organizm nie jest w stanie utrzymać wystarczającego natlenowania krwioobiegu. Wstrząs jest dosyć rozległym tematem i rozszerzę go, pisząc artykuły na temat pierwszej pomocy

NZK – nagłe zatrzymanie krążenia, czyli konieczność podjęcia reanimacji

Objawy oponowe – zespół objawów, które świadczą o zaburzeniach neurologicznych. Świadczą najczęściej o zapaleniu opon mózgowych

Afazja – oznacza zaburzenia mowy, najczęściej przejawia się niezrozumiałym bełkotem. Jest to zazwyczaj skutek zaburzeń neurologicznych

Skóra

sinica obwodowa ? sinica, która dotyczy tylko kończyn.

sinica centralna – sinica obejmująca całe ciało

Jama brzuszna

bolesność palpacyjna – ból w wyniku badania uciskowego (macania) brzucha

brak perylstaltyki – jelita nie pracują i nie trawią

objawy otrzewnowe – zespół objawów, pojawiających się najczęściej w wyniku zapalenia otrzewnej (która jest wyściółka wewnątrz jamy brzusznej), albo krwotoku wewnętrznego. Obejmuje silny ból podczas badania brzucha, twarde, napięte mięśnie brzucha i kilka innych elementów.

EKG – są tutaj oznaczone różne rodzaje rytmu. Prawidłowy jest rytm zatokowy. Pozostałe stanowią zaburzenia

III. ROZPOZNANIE

Wpisuje się tutaj wstępną diagnozę zaburzeń. Kod ICD 10 – jest to międzynarodowa,  klasyfikacja zaburzeń. Do każdej choroby/urazu jest przypisany odpowiedni kod ICD10

IV POSTĘPOWANIE Z CHORYM

rurka UG – rurka ustno – gardłowa, służy do udrożnienia dróg oddechowych

intubacja – zabieg zapewnienia drożności dróg oddechowych, poprzez umieszczenie rurki w tchawicy.

respirator – oznaczenie użycia respiratora. Można spotkać się również z nazwą „tlenoterapia czynna”

tlenoterapia bierna – podanie tlenu pacjentowi, który samodzielnie oddycha

defibrylacja/stymulacja zewnętrzna/kardiowersja – zabiegi z użyciem defibrylatora, mające za zadanie przywrócenie (lub utrzymanie) odpowiedniego rytmu serca

teletransmisja – zabieg możliwy w bardziej cywilizowanych miastach. Polega na przesłaniu EKG pacjenta do analizy kardiologowi, który znajduje się w szpitalu

linia żył obwodowych – założenie wkłucia (venflonu) w kończynę

linia żył centralnych – nigdy się nie spotkałem, aby ktoś przeprowadził taki zabieg w karetce. Polega na założeniu wkłucia w żyły centralne (na przykład szyjne).

Leki droga podania – możemy spotkać się z trzema oznaczeniami:

P.O. – per os – przez usta

I.M. – intra muscular – lek podany w mięśnie

I.V. – intra venous – lek podany do żyły

V. CZAS REALIZACJI I DANE PACJENTA

Tutaj jest chyba wszystko jasne. „Dane jednostki realizujące zlecenie” to oznaczenie zespołu. Na przykład P45 albo S12

Jeżeli podobał Ci się artykuł, to wesprzyj rozwój bloga i pomóż dzieciom które nie miały wystarczająco dużo szczęścia w życiu. Zagłosuj na nas w konkursie Blog Roku 2011.  Koszt SMS-a to 1,23 i jest w całości przekazany na rehabilitację niepełnosprawnych dzieci.
W temacie:

Warto przeczytać:

1.Nie szata zdobi człowieka? Czyli o roli odpowiedniego wyglądu u funkcjonariusza

2.Jak chronić swoje mieszkanie przed włamaniem ? najczęściej popełniane błędy

3.Parę słów o bezpieczeństwie kobiet ? kobieta jako ofiara napaści

4.Zasłanianie klawiatury podczas wpisywania PIN-u

5.Brudny Harry po Polsku ? Policjant straszył bronią w centrum Katowic