Z każdym rokiem podróżujemy coraz częściej, coraz dalej, coraz bardziej egzotycznie i coraz bardziej samodzielnie. Niestety, często „bardziej” oznacza również „mniej bezpiecznie”. W związku z coraz większą mobilnością Polaków, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ruszyło z bardzo ciekawym projektem skierowanym do wszystkich osób przebywających za granicą.

Portal Odyseusz pozwoli nie tylko spać lepiej naszej rodzinie, ale może uratować nam życie i zdrowie. Jak to działa?

W sposób najprostszy z możliwych. Planujemy jakaś wycieczkę/podróż/mieszkamy za granicą/etc. Wchodzimy na stronę odyseusz.msz.gov.pl i wybieramy. Mamy dwie opcje. Jednorazowa podróż albo częste podróże/wyjazdy na dłużej. W pierwszym przypadku dodajemy tylko wycieczkę i wsio. W drugim zaleca się zarejestrowanie w portalu.

Wypełniamy formularz poniżej. Uzupełniamy m.in. informacje o numerze kontaktowym oraz planowanym adresie zamieszkania.

Bez tytułu

 

Drugą bardzo ważną rubryką są dane kontaktowe w Polsce. Pozwoli to poinformować od razu naszych bliskich o tym, że coś się z nami stało. Mamy ponadto możliwość dodania kolejnych etapów podróży wraz z datami przemieszczenia się.

po2

I tyle. Banał prawda?

Banał, który może nam uratować nie tylko zdrowie ale również życie. No bo tak właściwie…

Co zyskujemy?

Wyobraźmy sobie sytuację. Wycieczka na Filipiny.

a) dostajemy informację na bieżąco o ostrzeżeniach z danego regionu. Przychodzi ostrzeżenie o zbliżającym się tsunami. Niestety było już za późno, nie udało nam się ewakuować.
b) na szczęście konsulat ma informacje, że znajdujemy się w tym regionie i wysyła pomoc.
c) ponadto może z nami się skontaktować dzięki podanym danym oraz przekazać od razu rodzinie informacje na temat naszego stanu.

dodatkowo, rejestracja na portalu oferuje takie bonusy jak:
d) informacje na temat działania konsulatu
e) możliwość rejestracji się za granicą w przypadku wyborów.

Portal Odyseusz jest bardzo ciekawym narzędziem. Nawet podczas wydawałoby się „bezpiecznych” podróży jak do Włoch albo Turcji. I mówię to z perspektywy osoby, która zawodowo zajmuje się opracowywaniem planów zabezpieczenia podróży służbowych.