Często na naszym blogu poruszamy temat bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych. Opisywaliśmy już zagadnienia związane z brakiem wody, brakiem pożywienia albo podczas problemów z ogrzewaniem. Nasi koledzy z Universalsurvival.pl (znani z survivalowej wyprawy pieszo na Syberię polecam relację która jest tutaj) przygotowują pierwszą w Polsce tego typu grę terenową. Będzie to symulacja sytuacji, w której musisz nagle się ewakuować i pokonać określony dystans. Będą to 24h zmagania nie tylko ze sprzętem, i zadaniami od trenerów, ale przede wszystkim z samym sobą.

Sam projekt jest interesujący, nie tylko dla osób związanych z survivalem. Ogromną ilość ciekawych i przydatnych informacji znajdą tutaj wszystkie osoby związane z zagadnieniami bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Projekt chłopaków z Universalsurvival.pl od innych, podobnych wyróżniają dwa elementy:

Patronat Urzędu Miasta Olsztyna

Tak jest! Sam byłem w szoku. To nie jest grupa zapaleńców, którzy chcą zrobić coś na własną rękę. To grupa zapaleńców, która uzyskała błogosławieństwo i realne wsparcie ze strony Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Olsztyn. Realne czyli między innymi udostępnienie miejsc do ćwiczeń 🙂 . Panie Dyrektorze Lisowski. Większe i bardziej „prestiżowe” miasta mogą pozazdrościć otwartości i profesjonalnego podejścia. Jest to doskonały przykład, że zarządzanie kryzysowe, to nie tylko odbieranie telefonów. To przede wszystkim edukacja na tych najniższych szczeblach.

Całość odbywa się w mieście

Począwszy od ewakuacji, przez „stacje” na których wykonuje się zadania i warsztaty aż po miejsce (awaryjnego) noclegu. Wbrew pozorom jest to o wiele trudniejsze niż działanie w lesie. Tam jesteśmy w miarę odosobnioną grupą. Tutaj działamy w środowisku pełnym ludzi.

akcja_ewakuacja_plakat

A propo’s warsztatów. Celem projektu nie jest samo „zaliczenie punktów”. W działania są wpisane również ćwiczenia warsztatowe opierające się na wzajemnej wymianie doświadczeń. Dodatkowo, całość będą wspierały takie organizacje jak strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 4016 Olsztyn, Klub Wysokogórski w Olsztynie, Rebel&Taurus Szkoła Krav Maga z Olsztyna i wiele innych.

No i też właśnie. Skoro już narobiłem wszystkim smaka i nakręciłem na świetne wydarzenie, czas przygasić emocje. Zespół Universalsurvial.pl postanowił wykorzystać również element zaskoczenia. Uczestnicy Akcja Ewakuacja dostaną informację i będą mieli określony okres czasu, aby dostać się na miejsce zbiórki. Kiedy dostaną informację o ewakuacji? Tego nikt nie wie. Nie ma określonej daty ani godziny. Z tego też względu, udział w pierwszej edycji projektu mogą wziąć tylko osoby mieszkające w Olsztynie. Na miejsce zbiórki dotrze z pewnością ograniczona ilość osób.

Jednak Kuba, Artur i Michał (organizatorzy Akcja Ewakuacja) podjęli w pełni świadomie taką decyzję. Celem jest uniknięcie sytuacji w której na miejscu zdarzenia stawią się komandosi z zestawami kempingowymi. Na bazie doświadczeń z tej pierwszej, pilotażowej edycji zostanie określony maksymalny ekwipunek z jakim może stawić się uczestnik. I kolejne tego typu ćwiczenia będą miały jasno określony termin. Nawet jeżeli nie będziecie mogli być uczestnikami pierwszej edycji Akcji Ewakuacji zachęcam Was do śledzenia całego projektu. Jest on ciekawy nie tylko z punktu widzenia przygodowo-hobbystycznego, ale również naukowo-edukacyjnego. Wszystkie informacje o tej, oraz kolejnych edycjach będą udostępniane na fanpage projektu.

Jak wszyscy wiemy, temat edukacji w bezpieczeństwie i edukacji w zarządzaniu kryzysowym jest w Polsce martwy. To jest jedna z tych inicjatyw, która może tchnąć w nie trochę życia. Dlatego, nie bez dumy redakcja Kryzysowo.pl objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem. Będziemy Was informować na bieżąco!

A, i najważniejsze. Udział w całym projekcie jest całkowicie darmowy. Uczestnicy będą zobligowani tylko do pokrycia kosztów ubezpieczenia 🙂 .

Wszystkie osoby zainteresowane mogą zgłaszać się pod tym adresem: ae@universalsurvival.pl

Chcesz dostawać informację o nowych artykułach? Dopisz się do newslettera!


 

Warto przeczytać:

1. Zagrożenia chemiczne wokół nas – część 1
2. Jak przeżyć strzelaninę
3. Niebezpieczne mity – nakłuwanie igłą na wylew
4. Jak prawidłowo holować auto?
5. Od wybitej szyby do wybitych zębów czyli broken windows theory