Wpadłem właśnie na bardzo interesujące nagranie wykładu pewnego lekarza, na temat ran powstałych w wyniku postrzałów.

W pewnym momencie życia każdego MĄDREGO operatora i komandosa, następuje moment przesytu informacji rodem z filmików Magpula. Wtedy człowiek znudzony komandosowaniem zaczyna szukać bardziej przyziemnych informacji potrzebnych w robocie. Medycyna zawsze orbitowała wokół policji, wojska, ochrony – dziś na stale weszła w kanon.

Poniżej nagranie wykładu:

YouTube Preview Image

Dla tych, którzy nie znają angielskiego albo mają problem ze zrozumieniem dziwnego akcentu, pozwolę sobie krótko streścić treść.

1. Przeważająca większość (76%) zabójstw jest dokonana za pomocą krótkiej broni palnej. Powodem tego jest łatwość ich ukrycia, przenoszenia, użycia oraz niska cena na czarnym rynku.

2. Mechanizm powstawania rany dzieli się na dwa typy: bezpośredni i pośredni. Ten pierwszy to uszkodzenia tkanki miękkiej oraz struktury kostnej. Drugi to powstawanie tzw. kanału tymczasowego – czyli dużej dziury wynikającej z utworzonego ciśnienia w ciele.

3. Rany postrzałowe w kończyny powodują strzaskanie kości, rozerwanie mięśni i ścięgien. Rany postrzałowe w korpus powodują uszkodzenia narządów wewnętrznych.

4. Rany postrzałowe nie są tak śmiertelne jak wynika z filmów. 6 na 7 osób przeżywa postrzał. Pozwolę sobie to zdanie jeszcze kiedyś rozwinąć na blogu.

5. Niemożliwym jest, aby dokładnie ocenić ranę na miejscu zdarzenia.

6. Bardzo często nie ma rany wylotowej.

7. Broń krótka ma bardzo małą zdolność penetracji.

8. Podczas wykonywania czynności ratowniczych należy się skupić na drogach oddechowych.

9. Zgon następuje najczęściej w wyniku wykrwawienia.

10. Szybki transport i udzielenie fachowej pomocy medycznej jest kluczowy.

11. Zniszczenie tkanki powoduje zgon jedynie w bardzo niewielu przypadkach

12. Utrata krwi prowadzi do: niedociśnienia, utraty przytomności, wymiotów, zablokowania dróg oddechowych, braku oddechu

13. Zasadniczo, nagły zgon następuje tylko w wyniku zniszczenia mózgu.

14. Zagrożenie powstawaniem kanału tymczasowego powstaje gównie przy postrzałach z broni długiej(np. karabinu)

15. Skóra powstrzymuje kule podobnie jak 2,53 cm mięśnia – dlatego często przy postrzałach z pistoletów nie powstaje rana wylotowa. Energia pocisku wytraca się. Przy karabinach jednak potrafi być do 3 razy większa, dlatego najczęściej wtedy spotykamy się z raną wylotową.

16. W fazie udzielania poszkodowanemu pomocy, kluczowym jest podawanie płynu przy oznakach słabego pulsu albo utraty świadomości. (Podawanie płynów dożylnie/doszpikowo a nie dawanie wody do picia – przyp. Łukasz Stępień)

Podsumowując – Teraz jest jasne, dlaczego przy takim poziomie przestępczości w USA, policjanci mają w bagażniku tzw. karabin patrolowy. Pistolet nie jest w stanie zatrzymać zdeterminowanego przestępcy. Po pierwsze, dostarcza niedostatecznej siły ognia i celności, po drugie – może nie zneutralizować zagrożenia. Jest to szczególnie ważny aspekt w świetle wydarzeń z Norwegii oraz strzelaniny w Colorado. Teraz też dla wszystkich powinno być jasne, czemu amerykańscy policjanci pakują cały magazynek w sprawcę. Po prostu jedna, dwie kulki nie są w stanie go zatrzymać, czego było wiele dowodów. Słynny zombie, który spożywał na ulicy twarz bezdomnego, nie zaprzestał swojego czynu pomimo kilku postrzałów. Dopiero zabicie sprawcy uratowało człowieka, który niestety stracił trwale wzrok.

Osoby szerzej zainteresowane tematem zapraszam na szkolenie „urazówka dla służb mundurowych i ochroniarzy„.

Zdjęcie do wpisu: Paramedica Mil-Sys