Kiedyś trafiłem na ciekawe badania. Pytano przypadkowe osoby o najbardziej prawdopodobną przyczynę ich śmierci. Zgodnie z oczekiwaniami badaczy prawie 80% badanych udzieliło odpowiedzi „ze starości”, cokolwiek owa starość miałaby oznaczać. Niestety statystyki są zdecydowanie mniej optymistyczne. Blisko 70% osób poniesie śmierć z powodu nowotworów i chorób serca, przy czym 46% z powodu schorzeń serca. Ta liczba jest tym bardziej szokująca, że o ile na profilaktykę nowotworową mamy niewielki wpływ, to możemy i powinniśmy mieć wpływ na profilaktykę chorób układu krążenia.

I właśnie o takiej profilaktyce traktuje książka „Jak zapobiegać zawałowi serca i udarowi mózgu”. Jako ratownik medyczny i osoba z rodziny, w której zdarzały się problemy kardiologiczne przebrnąłem przez dziesiątki podobnych publikacji, mniej lub bardziej udanych. Tę publikację można spokojnie zaliczyć do tej drugiej grupy.

Książka jest opublikowana w miękkiej oprawie, wydrukowana na dobrej jakości kredowym papierze. Po dwóch tygodniach korzystania z publikacji poza zagiętymi rogami nie ma widocznych zniszczeń – wszystkie kartki są na swoim miejscu. W przypadku kolejnych wydań, zwiększyłbym jedynie nieco rozmiar czcionki. Poza tym, wykonanie jest bez zarzutu.

Publikacja jest podzielona na sześć rozdziałów. We wprowadzeniu znajdziemy myśl przewodnią książki – zasadę małych kroków. Jest to (słuszne) założenie, że prawdziwe efekty można osiągnąć tylko dzięki drobnym zmianom codziennych nawyków. Drugi rozdział, „Kiedy krew przestaje płynąć”, jest moim zdaniem jednym z najważniejszych. W bardzo przystępny i zrozumiały sposób tłumaczy medyczne aspekty chorób układu krążenia. Wyjaśniony zostaje mechanizm zawału serca i udaru mózgu oraz proces rozwoju miażdżycy. Momentami informacje mogą być zbyt rozbudowane (anatomiczny opis serca), ale nie przeszkadza to w ogólnym odbiorze. Określiłem ten rozdział, jako jeden z najważniejszych, ponieważ pacjenci często nie rozumieją, co dzieje się z ich organizmem. A taka niewiedza tylko potęguje strach spowodowany chorobą. W tym rozdziale opisano również sygnały ostrzegawcze, które wysyła nam organizm. Między innymi „chorobę okien wystawowych”. Dotknięte nią osoby nie są w stanie przemierzać pieszo większych odległości ze względu na zaburzenia przepływu krwi w kończynach dolnych. Moją uwagę zwrócił sposób przedstawienia objawów zawału serca – jest to zwarty tekst bez szczególnego wyróżnienia. Jako, że są to ważne informacje opatrzono opatrzono je marginaliami.

_b_978-83-60466-50-6

Kolejny rozdział dotyczy chorób serca u kobiet. Przez ostatnie lata utarł się mit, że zawały serca to typowo męski problem. Obecne statystyki zdają się zaprzeczać powyższej tezie. Z powodu chorób serca śmierć ponosi większa liczba kobiet niż mężczyzn. Trzeci rozdział dotyczy aktywności fizycznej. Po raz kolejny kładzie się nacisk na umiar i dostosowanie ćwiczeń do swoich możliwości. Jest również kilka interesujących propozycji jak stopniowo wprowadzić aktywność do swojego codziennego życia.

Ciekawa i niestety często pomijana w takich publikacjach jest część poświęcona aspektom psychologicznym. Opisano między innymi metody redukcji stresu oraz techniki relaksacyjne opatrzone ilustracjami. Niektóre z ćwiczeń takie jak „świeca” czy „kwiat lotosu” są trudne dla osób początkujących, jednakże po pewnym czasie regularnej aktywności fizycznej również te pozycje są możliwe. Dużo wartościowych pomysłów znajdą tutaj osoby pracujące nad zmianą postaw u pacjentów między innymi: rehabilitanci, fizjoterapeuci i pielęgniarki.

Ostatnia część jest najbardziej obszerna i dotyczy żywienia. Zawiera informacje takie jak świadomie opracować dietę i dostosować ją do naszej aktywności. Cieszy mnie szczególnie jeden rozdział „Bajka o diecie cud”, bo między bajki należy włożyć wszelkie kapuściane, kopenhaskie albo inne nietypowe sposoby. Dieta jest jedna, różnorodna i każda inna dieta, o ile nie jest uzasadniona medycznie, stanowi marketingowe nadużycie. W tekście umieszczono nazwę jednego ze środków wspomagających odchudzanie, jednak z wyraźnym zaznaczeniem, że nic nie pomoże bez prawidłowo zbudowanej i zbilansowanej diety.

Na końcu książki znajduje się informacja na temat zachowania się w sytuacji niebezpiecznej oraz słowniczek terminów medycznych.

O pomoc w ocenie tej książki poprosiłem również Panią doktor pracującą na oddziale kardiologicznym w jednym z warszawskich szpitali:

Książka „Jak zapobiegać zawałowi serca i udarowi mózgu” jest ciekawą i wartościową pozycją. Znajduje się tutaj wiele cennych porad przydatnych nie tylko pacjentom. Pierwszy rozdział może być odebrany, jako zbyt rozbudowany, ponieważ zawiera duża ilość medycznej wiedzy, jednak osobom zainteresowanym pomoże zrozumieć swoją chorobę. Kolejne rozdziały w sposób jasny i przejrzysty prezentują zagadnienia związane z minimalizowaniem czynników ryzyka chorób serca. Jest to książka, którą mogłabym spokojnie polecić swoim pacjentom.

dr Bożena Szewczyk 

Najlepszym podsumowaniem tej książki jest wypowiedź znajomej pielęgniarki:

W tej książce jest wszystko to, co każdy lekarz powinien powiedzieć pacjentowi, a na co na ogół nie ma czasu.

Dla kogo jest ta książka?

Dla:
– pacjentów z chorobami układu krążenia i ich rodzin
– pielęgniarek środowiskowych
– osób związanych z profilaktyką zdrowotną

Za tydzień, w poniedziałek pojawi się recenzja bardzo ciekawej książki „Nagłe zagrożenia zdrowotne u dzieci. Postępowanie ratunkowe”

Recenzje przeprowadzono na prośbę firmy MedPharm Polska

medpharm baner