Stare polskie powiedzenie mówi o tym, że są trzy kłamstwa. Małe kłamstwo, duże kłamstwo i statystyka. Co do tego, że przysłowia są mądrością narodu nie ma wątpliwości. Tym razem jednak czuję jakieś dziwne mrowienie z tyłu głowy, które mówi mi, że te statystyki są niestety bardzo bliskie prawdy.

W najnowszym raporcie Pentoru znajdujemy między innymi informację, że 1/3 polaków ma zapisanych na karcie swój PIN albo nosi go na karteczce w portfelu. Szczerze mówiąc, te dane jakoś specjalnie mnie nie zszokowały. Legendarną już jest historia pana, który zadzwonił ze skargą do banku bo mu bankomat przemalowali, a na bankomacie miał swój PIN wyryty i teraz go nie pamięta 🙂 .

Jestem ciekaw wyników badań ile osób chroni się przed skimmingiem (opisywałem to zjawisko tutaj), sprawdza wrzutnik na karty albo skutecznie (o tym niebawem) zakrywa klawiaturę podczas wpisywania PIN-u? Jak niedawno wspominałem, skimming staje się coraz powszechniejszym przestępstwem.

Niestety nie zawsze jest tak, że dostaniemy zwrot całej kwoty która ulegnie utracie. Bank może zignorować nasze roszczenia, kiedy uchybimy jednej z podstawowych zasad:

– przechowywanie karty i kodu PIN z zachowaniem należytej staranności – czyli np. portfela w kieszeni lub torebce, a nie na stole w restauracji,

– nieprzechowywaniu razem karty i PIN,

– nieudostępnianiu karty oraz PIN osobom nieupoważnionym – w praktyce nikomu, nawet najbliższym członkom rodziny,

– niezwłocznym zgłoszeniu utraty karty ? a w praktyce także o podejrzeniu jej skopiowania lub utraty danych.

Jednak nawet kiedy dochowamy tych obowiązków, to w przypadku kradzieży możemy ponieść (powiedzmy pedagogiczną 😉 ) odpowiedzialność do 150 euro.

W uniknięciu odpowiedzialności nie pomoże tłumaczenie o nieznajomości prawa, bo przy podpisywaniu umowy o kartę klient musi się zapoznać z regulaminem jej wydawania.

Dlatego naprawdę, warto zadbać o swoje własne interesy. Zdaję sobie sprawę, że pieniądze szczęścia nie dają ale ich posiadanie bardzo ułatwia życie. 😉

W temacie:
1. Po co dzwonić do banku kiedy zgubimy dokumenty?
2. Phishing czyli łowienie frajera!
3. Ile trwa założenie zestawu do skimmingu na bankomat – video
4. Beztroski Polak przy bankomacie: 30 proc. użytkowników zapisuje numery PIN na karcie