Miało dzisiaj być o czujnikach dymu i CO2 ale (zgodnie z obietnicą z Facebooka) będzie na nieco bardziej przyziemny temat.

Miałem wczoraj dosyć surrealistyczną przygodę w domu. W związku z małym przemeblowaniem postanowiłem pójść na łatwiznę i w ramach obiadu zamówiłem sobie pizzę w jednej z sieciówek. Do każdej pizzy była dodawana mała saszetka foliowa z sosem tabasco.

Pech chciał, że jedna z tych saszetek była lekko uszkodzona. Kiedy próbowałem ją otworzyć widowiskowy strumień płynnej kapsaicyny trafił idealnie w moje oczy. Miałem okazję testować wiele rodzajów gazów pieprzowych , ale najbliższe porównanie, jakie mi przychodzi na myśl to wsadzenie rozżarzonego kawałka stali w oko.

Pierwszą moją myślą po tradycyjnie polskim „o ku…a!!” było jak najszybsze zmycie tego cholerstwa. Serio bałem się o jakieś trwałe uszkodzenia gałki ocznej.

Jak najszybciej wbiegłem pod prysznic dokonując małej demolki w domu (reagowałem nie tylko w stresie ale w dodatku „na ślepo”). Odkręciłem prysznic i starałem się przemyć oko, żeby „mechanicznie” usunąć środek drażniący.

Na całe szczęście obok mnie była sanitariuszka Marusia, która widząc mój rajd do łazienki przyniosła mleko z lodówki zaczęła nim przemywać oczy ze znacznie lepszym skutkiem. Po 5 minutach przemywania kryzys został zażegnany, jednak zaczerwienienie gałki ocznej utrzymywało się jeszcze przez około godzinę.

Tabasco i wszelkiego rodzaju „substancje na ostro” są oleiste i przemywanie wodą przynosi mizerne skutki (tylko dodatkowo rozprowadza piekącą substancję). Do rozcieńczenia o wiele lepiej nadaje się tłuste mleko.

Oko poparzone zasadami

Mój przypadek jest raczej niestandardowy.,Miałem już wcześniej doświadczenie w podobnych sytuacjach i wiedziałem jak się zachować. Nie miałem też „instynktownych odruchów”, które mogłyby pogorszyć sytuację.

Będąc świadkiem takiej sytuacji  macie większe szanse, że:

1. Osoba będzie spanikowana

2. Może odruchowo trzeć oczy, (co tylko pogorszy sytuację)

3. Będzie spanikowana

4. Nie będzie współpracować

5. I jeszcze jedno. Będzie spanikowana

Pamiętajcie ogromny stres spowodowany bólem + odcięcie od jednego z podstawowych zmysłów = panika i demolka

Absolutna podstawa podczas udzielania pierwszej pomocy w każdej sytuacji jest zapewnienie komfortu psychicznegozdobycie zaufania.

Udzielając pomocy musisz być opanowani. Twój stres i zdenerwowanie będzie potęgować panikę u poszkodowanego.

Sprawdzonym sposobem na zapewnienie komfortu psychicznego jest kontakt fizyczny z drugą osobą i spokojne, stonowane komunikaty.

Jeżeli uda nam się zdobyć zaufanie drugiej strony nie będzie już wielkiej filozofii z udzielaniem pomocy.

Przemywanie oka

Może nieco makabryczny obrazek, ale oddaje podstawowe zasady:

1. Oko przemywamy najlepiej solą fizjologiczną. Ewentualnie wodą (mlekiem jak mamy takie przygody jak ja 🙂 ).

2. Kierunek przemywania to zawsze OD STRONY NOSA NA ZEWNĄTRZ  nigdy na odwrót.

3. Przemywamy oko a nie powiekę. Najczęściej będzie trzeba siłą otworzyć oko, dlatego tak ważne jest pełne zaufanie ze strony poszkodowanego.

4. Oko musi być tak długo przemywane aż nie ustanie ból/dyskomfort. Czasami może to potrwać nawet 15 minut.

5. Jeżeli po długim czasie przemywania oka ból/ślepota nie ustępuje należy jak najszybciej zawieźć poszkodowanego do szpitala. Żeby nie być „odbijanym” między szpitalami dobrze jest zadzwonić pod numer 999 i zapytać się, gdzie najbliżej dla danej lokalizacji jest ostry dyżur okulistyczny.

6. Kiedy ból minie sprawdź jakoś widzenia. Standardowe „ile palców widzisz” i wodzenie oczami za poruszającym się palcem.

Jeżeli masz najmniejsze wątpliwości konieczna jest natychmiastowa konsultacja z okulistą!!

Narząd wzroku jest bardzo delikatny i łatwo go bezpowrotnie uszkodzić.

W przyszłości zajmę się nieco szerzej tym tematem i urządzeniami do przemywania oczu.

Warto przeczytać

1.ABC gazów pieprzowych ? czyli wszystko co chciałeś wiedzieć gazach pieprzowych a nie wiedziałeś gdzie zapytać cz.1

2.RUN. HIDE. FIGHT. Jak przetrwać zdarzenie typu active shooter

3.Prawda o ranach postrzałowych od broni palnej

4.Wyniki kontroli Urządu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na stacjach paliw

5.Bezpieczeństwo informacyjne Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ? FAIL !