Jak odejść od partnerki/partnera który znęca się psychicznie i fizycznie? Jakie przysługują mi prawa, jako ofierze przestępstwa? Na te i wiele innych trudnych pytań będzie można uzyskać informację w tym tygodniu. W całej Polsce rusza „niebieski tydzień”, skierowany do ofiar przestępstw. Nie tylko tych domowych.

Szansa wyjątkowa, ponieważ można bezpłatnie poradzić się nie tylko prawników, ale również specjalistów ds. mediacji, psychologów, komorników oraz prokuratorów. Okazja aby dowiedzieć się jak można pomóc nie tylko sobie, ale również ofiarom przemocy którą możemy słyszeć „za ścianą”.

Jak informuje na swoich stronach Ministerstwo Sprawiedliwości:

Z okazji tygodnia, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komenda Główna Policji przygotowały specjalny poradnik „Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?”. W opracowaniu można znaleźć informacje m.in. o tym, gdzie można złożyć zawiadomienie o przestępstwie, czy można to zrobić anonimowo oraz jakie prawa przysługują osobie w związku ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

Tegoroczna formuła „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” jest kontynuacją przyjętej formuły. Do 2010 r. Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw w Polsce był organizowany w sądach, gdzie odbywały się dyżury, podczas których osobom pokrzywdzonym przestępstwem porad prawnych udzielali prawnicy reprezentujący różne grupy zawodowe.

Tegoroczna interdyscyplinarność dyżurów polegać będzie na tym, że informacji prawnej będą udzielać nie tylko adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze Policji, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz – w zakresie postępowania wykonawczego – kuratorzy sądowi i komornicy. Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną. Niezależnie od dyżurów pełnionych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, na terenie kraju – dzięki współpracy podmiotów zaangażowanych w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” – zostaną zorganizowane dodatkowe dyżury specjalistów.

Niebieski tydzień jest obchodzony w całej Polsce. Tutaj można znaleźć szczegółowe informacje z podziałem na województwa.

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do newslettera!