Poniższy tekst jest artykułem Kaprala który ukazał się w numerze 02/2001 czasopisma ?MMS Komandos?.

ŁS

Walka w bliskim kontakcie w terenie zurbanizowanym

Dzisiejsi funkcjonariusze Policji czy innych resortów borykają się z coraz trudniejszymi interwencjami. Brutalni pseudokibice, zatrzymania dilerów, wejścia wyższego ryzyka, przeszukania osób. Zatrzymują ludzi i dokonują interwencji w najróżniejszych warunkach, na ulicach, osiedlach, w małych mieszkaniach i celach.

Istnieje kilka elementów łączących te zagadnienia taktyczne ? oprócz małej przestrzeni działań to brak odpowiedniego wyszkolenia. W większości przypadków fundusze idą na pododdziały antyterrorystyczne, grupy realizacyjne i jednostki specjalne. O starszym posterunkowym Kowalskim, który najczęściej pojawia się pierwszy na miejscu zdarzenia mało kto pamięta.

Mając na uwadze problem wyszkolenia nie tylko zwykłych funkcjonariuszy policji, ale też grup interwencyjnych ochrony, pracowników ochrony osobistej i innych resortów, firma Global Protection Group wyszła naprzeciw z nowatorskim programem szkoleniowym dla służb. Skupia się on przede wszystkim na walcewręcz w bliskim kontakcie, w terenie który jest najczęstszy dla wszelkiego typu interwencji ? w małych, ciasnych pomieszczeniach. Program został przygotowany wspólnie przez Global Protection Group i instruktora technik interwencji, Roberta Kalbarczyka (Street Combat System), nad całością patronat objęła firma SASMA Europe.

Pierwsze szkolenie odbyło się we wrześniu w Legnicy, na terenie starego kompleksu przemysłowego, gdzie już wcześniej ćwiczyła min. legnicka policja. Wśród uczestników, oprócz policjantów znaleźli się pracownicy ochrony osobistej oraz Służby Więziennej.

MMS Komandos 02/201

Celem szkolenia jest zapoznać uczestników z metodami odparcia ataku oraz obezwładnienia przeciwnika w małych pomieszczeniach.

Taktyka zmienia się diametralnie, kiedy działa się w wąskim korytarzu, za plecami znajdują się ściany albo kiedy atak następuję na klatce schodowej. Całe szkolenie zostało podzielone na trzy etapy:

część wprowadzającą, rozszerzoną i zaawansowaną.

W pierwszej zapoznano uczestników nie tylko z podstawowymi technikami walki ale też ze specyfiką działania w małych pomieszczeniach. Kładziono też nacisk na walkę w zwarciu z wykorzystaniem stałych przeszkód. Całość była nietypowa, gdyż wszystkie techniki wykonywane były w wyposażeniu służbowym.

Kursanci nosili na sobie podczas walki swoje kamizelki kuloodporne, kabury, ochraniacze. Bardzo szybko każdy się przekonał, że kopnięcia w topornych kamizelkach i ciężkich butach wyglądają zupełnie inaczej niż na salach treningowych, a do gardy składa się o wiele ciężej, kiedy klatkę piersiową zakrywa osłona balistyczna. Instruktorzy kładli nacisk na powrót do podstaw. Obecnie dużo systemów adaptuje swoje programy do realiów służb, wojska oraz ochrony. Prezentują one wiele ?patentów? na wyeliminowanie przeciwnika.

Podczas kursu walki w bliskim kontakcie organizowanym przez GPG, instruktorzy wyjaśniali że system a tym bardziej walka nie może się opierać na patentach i brudnych sztuczkach. Mogą być one ewentualnym dodatkiem. Szkolenie skupiło się również na zaprezentowaniu najczęstszych błędów popełnianych podczas interwencji. Funkcjonariusze nie powinni być przekonani o swojej dominującejroli, wynikającej z posiadania jednostki broni lub środków przymusu bezpośredniego. Ćwiczenia pokazały, że w nagłym starciu, w bardzo ciasnym pomieszczenia czasem nie ma czasu na dobycie broni lub środków przymusu. Zwrócono również uwagę na wydawanie komend i poleceń, zarówno w zespole jak i w kierunku podejrzanych.

Bardzo często dochodzi do nieporozumień, kiedy brakuje odpowiedniej komunikacji, dlatego instruktorzy zaproponowali szereg prostych sposobów komunikowania się ze sobą.W zamieszaniu podejrzany może również nie rozumieć co się wokół niego dzieje, dlatego kładziono nacisk na to, aby zatrzymanemu wydawać krótkie i wyraźne polecenia a nie rozmawiać z nim. Jednym z założeń szkolenia było ujednolicenie postawy strzeleckiej z postawą walki. Instruktorzy przekonywali, że powinno walczyć się tak samo jak się strzela, aby w razie niebezpieczeństwa czas reakcji skrócić do minimum.

Ćwiczenia z dobywania broni podczas ataku fizycznego pokazały skuteczność tej metody.Kursanci przez prawie nieprzerwanie osiem godzin szkolenia walczyli, co zmuszało ich do wytężonego wysiłku fizycznego.Jeden ze scenariuszy zakładał dwukrotny bieg po schodach a następnie wejście do pomieszczenia, w którym trzeba rozpoznać podejrzanego, ominąć opór pozostałych osób i wyprowadzić wskazaną osobę. Uczono również pracy w zespołach dwuosobowych, gdzie kładziono nacisk na wzajemne ubezpieczanie się podczas niebezpiecznych interwencji i momentu wejścia do pomieszczeń.

Ostatnim etapem szkolenia była obrona przed szantażem bronią krótką. Program założył, że najlepszą metodą są najszybsze i najprostsze techniki, które w wielu systemach zanikły na rzecz bardziej efektownych. Metody proponowane przez Global Protection Group skupiają się na jak najszybszymzejściu z linii strzału uraz jednoczesnym wybiciem broni z rąk przeciwnika. Obecnie Global ProtectionGroup we współpracy z SCS Robert Kalbarczyk oraz SASMA Europe przygotowują kolejne edycje szkolenia, rozszerzone o kolejne moduły i zajęcia tematyczne takie jak walka w tłumie, transportowanie podejrzanego przez tłum, rozszerzoną obronę przed szantażem bronią palną oraz nożem i pałką, kajdankowania czy prowadzenia walki w zespole dwuosobowym z jednym i kilkoma przeciwnikami.

Kursanci szkolenie ocenili jako bardzo pouczające. Pokazało, że interwencja nie zawsze musi przebiegać spokojnie, a zwykły funkcjonariusz czy ochroniarz powinien liznąć trochę bardziej profesjonalnego szkolenia, do którego dotychczas praktycznie nie miał dostępu. Większość prezentowanych technik była dostosowana do odpowiednich ustaw o użyciu broni i środków przymusu bezpośredniego, dzięki czemu kursanci nie muszą się obawiać, że ich aplikacja zostanie źle zinterpretowana przez sąd czy przełożonych. W końcu ich celem jest obezwładnienie a nie pokonanie czy eliminacja przeciwnika.

Kapral

Nie możemy wyświetlić tej galerii.

W temacie:
1.Strach się bać. Jak niektóre samorzady obchodzą się z bezpieczeństwem naszych danych osobowych

2.Ochroniarz i pracownica banku przy pomocy AED ratują życie

3.Ochroniarz ? zawód z prestiżem.