Author Avatar

admin

0

Share post:

Prędzej czy później wokół każdego tematu pojawi się seria mitów. Brak rzetelnej wiedzy pomaga w kreowaniu – czasem bardzo ciekawych – pomysłów i domysłów, a wyciągane z nich wnioski nie zawsze są prawdziwe. To samo dzieje się z terminami takimi jak resuscytacja lub resuscytacja

„Poszkodowanym w wypadku nie wolno wysiadać z samochodu”, „Zarazicie się AIDS, kiedy będziecie ratować” – to tylko dwa przykłady błędnych wyobrażeń poszkodowanych w udzielaniu pierwszej pomocy. Niestety często uniemożliwiają nam podjęcie działań, które mogą uratować człowieka. Jak to jest naprawdę?

1. Nieprawidłowa RKO może być szkodliwa dla pacjenta.

Nieprawidłowa RKO może być szkodliwa dla pacjenta – błąd! Nic nie może zaszkodzić pacjentowi wymagającemu resuscytacji. Ta procedura jest stosowana tylko wtedy, gdy osoba poszkodowana dyszy. Niemożność oddychania oznacza zatrzymanie krążenia krwi i niemożność pracy serca pacjenta. W niektórych przypadkach czynności te mogą zostać wznowione po natychmiastowej reakcji, ale faktem jest, że ofiara już nie żyje. Tak więc zmarłej osoby nie można już skrzywdzić.

2. Mamy „Złote Cztery minuty”

Czy to oznacza, że po 4 minutach nie warto pomagać rannym? Oczywiście im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej, ale zawsze powinieneś próbować! Medycyna wie, że resuscytacja jest skuteczna nawet 30 minut po wypadku! Jeśli poszkodowany nie oddycha, zajmie to średnio kolejne 8 minut, a narządy mogą być jeszcze odżywione odpowiednim tlenem. Ludzie różnią się stanem zdrowia, odpornością i innymi czynnikami, które mogą wydłużyć ten czas. Stan dobry, brak chorób towarzyszących, niska temperatura, mamy do 20-30 minut!

3. Sztuczne oddychanie niesie ryzyko poważnej infekcji.

Podczas sztucznego oddychania niemożliwe jest zarażenie wirusami, takimi jak HIV, wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i C. Te zagrażające życiu i zdrowiu choroby rozprzestrzeniają się tylko poprzez kontakt z płynami ustrojowymi (krew, wydzieliny narządów płciowych). Do tej pory nie zgłoszono żadnych przypadków zakażenia tymi wirusami podczas inhalacji ratunkowej. Pamiętajmy, że osobiste uczucia i opór to ogromne przeszkody, które powstrzymują nas przed podjęciem działania. Ale wszystko kręci się wokół ludzkiego życia, więc dlaczego nie odłożyć swoich tabu na bok?

4. Podczas uciśnięć klatki piersiowej żebra osoby poszkodowanej mogą pęknąć.

Tak, może się zdarzyć, ale nie jest to powód do rezygnacji lub przerywania akcji ratunkowej! Niektóre źródła podają, że żebra mogły zostać zniszczone w 80% sytuacjach odzyskiwania życia. Dajmy rannym szansę na przeżycie, a wtedy żebra będą miały szansę się zagoić.

5. Uraz kręgosłupa jest przeciwwskazaniem do resuscytacji.

Oczywiście urazy kręgosłupa to poważne schorzenia, ale nie one są dla nas najważniejsze. Jeśli podejrzewamy, że ktoś został ranny w wypadku samochodowym i stwierdziliśmy, że trzeba go reanimować, nie czekaj, aby uratować go z samochodu! Jeżeli uda nam się utrzymać funkcje życiowe poszkodowanego, damy mu szansę na leczenie i powrót do zdrowia.

Niebezpieczne owady w Polsce. Które mogą zaszkodzić?
Jakie są skutki i przyczyny inflacji?