Author Avatar

admin

0

Share post:

Na terenie naszego kraju żyje obecnie ogromna ilość owadów. Niektóre z nich są niezwykle pożyteczne, inne zaś przyprawiają nas o nie lada zdenerwowane. Możemy jednak spotkać i takie, które stanowią dla nas realne zagrożenie. Których powinniśmy unikać i jak je rozpoznać?

Fruwające niebezpieczeństwo

Każdy z nas wie, jak uporczywe bywa bzyczenie komara nad uchem czy latająca wokół nas osa. Szczególnie w sezonie letnim, gdy większość wolnego czasu spędzamy na dworze. Oprócz irytacji te małe stworzenia mogą przysporzyć nam niestety dużą dawkę bólu i nieprzyjemnych konsekwencji. Jest to nie tylko problem osób uczulonych na ich jad. Jednym z najbardziej groźnych latających stworzeń jest szerszeń. Ten duży owad, sięgający do nawet 5 cm, może zafundować na dużą dawkę bólu, pieczenia, a nawet dużej opuchlizny. Owady te są niezwykle agresywne, dlatego nie należy wchodzić im w drogę. Spotkanie z nim może bowiem powodować nawet śmierć!

Kolejnymi owadami są dobrze nam znane osy i pszczoły. Przed dosyć podobny wygląd, są przez nas często mylone. Osy mają jednak bardziej smukłą budowę, a pszczoła jest bardziej masywna, a na ciele posiada drobny „meszek”. Spotkanie z tymi dwoma owadami może być bolesne. Należy jednak pamiętać, że pszczoła zostawi nam nieprzyjemną pozostałość po sobie postaci żądła. Z reguły to jednak pszczoły uważane są za bardziej agresywne i skore do użądlenia. Mimo to trzeba uważać na oba te owady, a szczególnie na ich roje.

Latającym niebezpieczeństwem w świecie zwierząt jest również trzmiel. Owad ten potocznie nazywany bąkiem jest znacznie grubszy w budowy, a na jego ciele możemy dostrzec drobne włoski. Jego budowa, nie powinna nas jednak zmylić. On także posiada żądło, a po jego ukąszeniu możemy odczuwać silne pieczenie oraz lekka opuchlizna, która powinna po kilku dniach samoistnie zniknąć.

Inne zagrożenia

Duże niebezpieczeństwo mogą stanowić dla nas również kleszcze. Są one niewielkich rozmiarów, jednak po odżywieniu się naszą krwią znacznie rosną. Największe zagrożenie złapania kleszcza jest w wysokich trawach, tam bowiem żyje ich najwięcej. Samo ugryzienie nie jest bolesne, jednak owady te przenoszą groźne choroby, których konsekwencje mogą ciągnąć się za nami latami. Na terenach leśnym możemy również spotkać mrówkę leśną kowal, której ugryzienia są niezwykle bolesne, a na skórze pojawia się bąbel. Ich pogryzienie może skutkować silną reakcją alergiczną, zapaścią, nabrzmieniem ciała oraz nierównym oddechem.

Kolejnym nieprzyjemnym małym wyjątkiem są pluskwy. Te małe owady żywią się naszą krwią, a po ugryzieniu zostawiają swędzące plamy. Mogą one powodować silne reakcje alergiczne oraz wysypki. Zagrożenie stanowią dla nas również wszy. Te małe robaczki żyjące na skórze naszej głowy, są nie lada problemem. Powodują one bowiem nie tylko zakłopotanie, ale także silne swędzenie i podrażnienie skóry. Podobne do nich są również pchły. Te jednak nie utrzymują się na naszym ciele na stały, a jedynie przeskakują z innych zwierząt. Mimo to mogą one powodować liczne ugryzienia oraz następujące po tym wysypki i swędzenie skóry.

Czy maseczki naprawdę są skuteczne?
5 mitów na temat resuscytacji krążeniowo-oddechowej